Grupa Kopernika

„Grupa Kopernika” to zespół polskich i niemieckich ekspertów, który powstał w roku 2000. Spotykają się oni dwa razy w roku dyskutując najbardziej istotne tematy stosunków polsko-niemieckich, podejmując zwłaszcza te kwestie, które wydają się być pomijane przez kręgi polityczne i media.

Grono ekspertów stanowiące „Grupę Kopernika” to u swoich początków osoby, który zaangażowane były w polsko-niemieckie pojednanie jeszcze w l.80-tych.  Łączy długa znajomość, wiele rozmów, wzajemne zaufanie, zażyłość, przyjaźń a także znajomość obu języków, historii i kultur. Z czasem do tego grona dołączyły osoby młodsze.

Nazwa grupy wzięła się z żartu, jaki opowiadaliśmy sobie jeszcze przed rokiem 89, kiedy trwały jeszcze zażarte spory czy Kopernik jest Polakiem czy Niemcem. Mówiliśmy o założeniu polsko-niemieckiego towarzystwa, w którym raz roku wygłaszając uroczyste przemówienia Polak miałby dowodzić, że Kopernik był Niemcem, Niemiec, że Kopernik był Polakiem.

A Pomysłodawcami i moderatorami grupy Kopernika jest Dieter Bingen i Kazimierz Wóycicki. Grupa Kopernika otrzymała doroczną nagrodę Uniwersytetu Viardina w roku 2006.

 

[strona w budowie – z najbliższym czasie zamieszczę wszystkie raporty] [tekst raportów w języku niemieckim na stronie Deutsches Polen-Institut w Darmstadt]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: