Kodeks blogofery (projekt)

Jest blogosfera i są blogowiska. Blogosfera to wspaniała przestrzeń komunikacji społecznej, która jest wytworem Internetu. Tutaj obywatele rozmawiają bezpośrednio ze sobą, informują się i spierają. Scentralizowane media, jakimi są telewizja i wielkonakładowa prasa, mają swoją rosnącą na znaczeniu przeciwwagę. Spektakl jaki produkują, dla leniwie siedzących przed  pudłem telewizora, nie ma już monopolu, Jeżeli ktokolwiek chce narzucić obywatelom z góry swoje  poglądy  albo co gorsza okłamać ich może to być natychmiast prostowane. Blogosfera stwarza możliwości wolnego kształtowania się opinii publicznej. Jest w jakiejś mierze spełnieniem marzeń, by każdy mógł wziąć aktywny udział w życiu publicznym.

Nie ma jednak róży bez kolców. Obok wspaniałej blogosfery rosną obrzydliwe blogowiska. Tam zamiast informować się i dyskutować, napada się na siebie, obraża nawzajem, zamiast argumentów używa się wyzwisk. Na blogowiskach działają anonomowi i tchórzliwi chuligani słowa, kryjący się za tajemniczymi „nickami”. Wielu od udziału w blogosferze odpycha widok blogowisk.

Blogosfera w Polsce może przyczynić się do poprawy języka życia publicznego i języka polityki. Skoro nie widać poprawy od góry, winna ona nadejść od dołu. Blogosfera jest też naturalnym środowiskiem ludzi młodych, nie mających  dostępu do centralnych mediów. Piszą one czasem o młodzieży, ale młodzi nie mają tam głosu. Blogosfera może to zmienić.

Dlatego potrzebny jest kodeks uczestnika blogosfery. Oto kilka propozycji, co taki kodeks winien zawierać. Nie powstanie on jednak bez dyskusji i bez wielu, wielu chętnych, którzy w jego formułowaniu będą uczestniczyć. Dołącz się więc do tej dyskusji.

  1. Przede wszystkim nie bądź anonimowy. Udział w życiu publicznym wymaga odwagi i należy występować w nim z otwartą twarzą.
  2. Nie pisz zbyt krótko, równoważnikami zadania albo że ci się podoba lub nie (od tego jest „lubię to” na FB) bowiem nie jest to żaden argument. Staraj się uzasadniać swoje sądy.
  3. Nie podawaj informacji zmyślonych. Staraj się sprawdzać, to co podajesz. Jeśli coś sam widziałeś, staraj się opisywać takim jakim było, a nie żeby udowodnić czyjeś racje.
  4. Nie obrażaj i nie używaj wyrażeń mających odebrać im szacunek i poniżających innych. Im bardziej kogoś nie lubisz i im bardziej z kimś się nie zgadasz tym bardziej bądź ostrożny.
  5. Pamiętaj, że to co piszesz ma zachęcać do wymiany różnorodnych poglądów, a nie wykluczyć kogoś  z kręgu dyskutantów. Największy sukces odniesiesz, kiedy swoich  oponentów skłonisz do merytorycznej debaty.
  6. Bądź cierpliwy i nie daj się prowokować. Nie musisz na wyzwiska odpowiadać wyzwiskami. Nie musisz kogoś „banować”, jeśli się z nim nie zgadzasz. Odpowiedzą na skrajności nie jest przesada w inną stronę ale umiar.
  7. Współpracuj z innymi, rozpowszechniaj treści i idee, które uważasz za wartościowe i cenne. Pamiętaj, że blogosfera rozwija się dzięki wewnętrznym powiązaniom. Blogosfera to „link” obywatelski.

Ponieważ z natury rzeczy dyskusja w na każdym blogu szybko „starzeje się” proszę prócz wpisów poniżej także o udział na stronie kazwoy.wordpress.com.

Tam też będzie prowadzona akcja „Przeciw mowie nienawiści i wykluczenia”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: