Debata 4 – Czy władze państwowe winny prowadzić politykę historyczną?

Polityka historyczna jest terminem często krytykowanym. Mówi się „historią winni zajmować się historycy, a nie politycy”. Z drugiej strony już wyznaczenie określonych  świąt państwowych (3 maja czy 11 listopada), przyznawanie odznaczeń (np za udział w ruchu Solidarności) można uznać za politykę historyczną. Inne więc sformułowanie naszego pytania może brzmieć „czy historią mają zajmować się tylko historycy?” albo „jeśli ma być prowadzona przez władze państwowe polityka historyczna to wedle jakich zasad i reguł (należy to od pytania jakie treści miałaby zawierać – to jest bowiem inne pytanie).

Przypominam  = Wasze eseje mają mieć 800-1200 znaków i winny zawierać tezę.

54 replies

  1. Ja również uważam że państwo rozumiane przez aparat instytucji publicznych, powinno prowadzić politykę historyczną, jako że Historia to fundament, każdy naród powinien być świadomy swojej historii, bowiem owa świadomość, jest niezbędna do tego by zrozumieć wydarzenia bieżące. Jaka powinna być ta polityka? Prawdziwa. Stwierdzenie tyleż ogólne, co wydaje mi się, najbardziej trafne co do tej kwestii. Akcentując podniosłe, światłe wydarzenia z przeszłości, nie można również zapominać o tych haniebnych a i takich niestety nie brakuje.
    Argumentem „za” prowadzeniem Polityki historycznej jest moim zdaniem przede wszystkim kompromitujący stan wiedzy społeczeństwa odnośnie różnych ważnych wydarzeń, świętujemy 3 maja, 11 listopada tak naprawdę nie wiedząc co świętujemy, nie znamy faktów, dat, wydarzeń, moim zdaniem Naród który nie zna własnej historii, to naród o wiele uboższy, pozbawiony własnej tożsamości. Kreowanie polityki historycznej powinno mieć miejsce ale nie na zasadzie wyłącznej gloryfikacji, która na gruncie Polskim, wygląda tak że My, biedni Polacy, byliśmy przez wieki nękani przez innych, a sami zawsze byliśmy wzorem dla innych. Tak nie było i kreowanie takiej Historii, jest niezgodne z prawdą, a własnie prawda powinna być czynnikiem który determinuje prawdę historyczną.
    Po 1989 roku w Polsce polityka historyczna jest prowadzona, jedna ekipa rządząca akcentuje ją bardziej, inna mniej, ale generalnie uważam że jest prowadzona. Czy skutecznie? Dla mnie rzuca się w oczy to, że jest duża dysproporcja między akcentowaniem klęsk i trumfów, na korzyść tych pierwszych, więcej mówi się o heroicznych przegranych niż o sukcesach, a tych przecież nie brakowało

  2. Moim zdaniem polityka historyczna realizowana przez państwo należy do podstawowych jego obowiązków. Rozsądnie prowadzona akcentuje bowiem, najważniejsze wydarzenia zarówno dla państwa jak i narodu. Oczywiście powinna opierać sie ona na faktach potwierdzonych przez historyków jako ekspertów w tej dziedzinie. Wspomniane we wstępie do debaty akcenty takie jak przyznawanie odznaczeń oraz ustanawianie świąt narodowych wzmacniają poczucie narodowej przynależności i pozytywnie oddziaływują na identyfikacje z danym państwem. Kwestią do dyskusji jest sprawa jak rządzący kształtują politykę historyczną państwa. Kolejne rządy mają na nią odrębne spojrzenia, jednak moim zdaniem w tym wypadku zasadnym jest skupienie się na elementach( wydarzeniach, osobach), które nie budzą kontrowersji i są powszechnie akceptowane. Do takich wydarzeń nalezą chociażby Dzień Niepodległości obchodzony 11 listopada czy też Święto Konstytucji trzeciego maja. Są to wydarzenia do których istotności nie ma żadnych wątpliwości. I właśnie na takich fundamentach powinna opierać się polityka historyczna prowadzona przez państwo: powszechnie uznanych, doniosłych a także przełomowych dla danego kraju.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: