1. Czy dwie Polski?

1 reply

  1. Tak jak niektórzy moi poprzednicy, ja również zastanawiam się nad tym, co można rozumieć poprzez sformułowanie „wojna polsko-polska”. Jeśli mamy tu na myśli konflikt między wyznawcami naszego narodowego romantyzmu, a ludźmi, którzy radykalnie sprzeciwiają się temu paradygmatowi, niewątpliwie taki spór istnieje.
    Społeczeństwo polskie miało i ma skłonności do nadmiernego uwznioślania własnego narodu, ukrywania słabości, tłumaczenia porażek. Z jednej strony jest to ewidentny spadek po Mickiewiczu, ale z drugiej takie myślenie wynika chyba również po części z kompleksu, który czujemy względem państw zachodnich. Nie chcę, aby ktoś źle mnie zrozumiał. Nie mam nic przeciwko patriotyzmowi, uważam jednak, że jest on zbyt często wykorzystywany do celów propagandowych, a niektóre kręgi społeczne po prostu zręcznie tym pojęciem manipulują. Wystarczy wyjść na Krakowskie Przedmieście, aby zobaczyć jak paradygmat romantyczny funkcjonuje w naszej rzeczywistości. Przed Pałacem Prezydenckim, co jakiś czas, mają występy tzw. obrońcy krzyża, którzy wykorzystując symbol chrześcijaństwa, pod przykrywką ostatnich polskich patriotów ukazują reszcie niegodziwego społeczeństwa, jak prawdziwy Polak zachowywać się powinien. Każdy zaś, kto ośmieli się skrytykować ich ideę jest wyrodnym dzieckiem naszej ojczyzny.
    Być może nieco przejaskrawiłam tę sytuację, jednak mam nieodparte wrażenie, że wielu przedstawicieli tak pojmowanego patriotyzmu zupełnie zatraciło obiektywizm, a co gorsza umiejętność racjonalnego myślenia.
    Uważam ponadto, że paradygmat romantyczny funkcjonujący w narodzie, często wiedzie ludzi do postaw skrajnie nacjonalistycznych, które jak wiemy do niczego dobrego nie prowadzą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: