Students

Rubryka zawiera ilustracje do prowadzonych przez mnie wykładów. Nie są to  w żadnym wypadku „prezentacje”, lecz jedynie materiały  pomocnicze mające ułatwiać studentom słuchanie wykładów. Ponieważ  wielu z nich prosiło  mnie czy mogą otrzymać ten materiał, umieszczam go tutaj, aby był dostępny dla wszystkich moich słuchaczy. Wszelkie komentarze mile widziane.

(rubryka jest w ciągłej przebudowie budowie, będę ją systematycznie zmieniał i uzupełniał)

Lectures – Slides

Box includes illustrations to my conference-classes. It is not in any way full „presentations”, but only the supporting materials for the students. Because many of them asked me  to  get it, I put it here to make it available for all my listeners. Any comments welcome.

(Box is under construction, will be systematically supplemented)

wyklad czas i granice nauki (17)

Tak studiuje się w Timbuktu, mieście gdzie jest podobno najwięcej w świecie średniowiecznych rękopisów. Oby moi studenci też w takim skupieniu czytali stare i nowe księgi.

 

1 reply

 1. Julianna Andrzejewska (390123)
  LM-DZ-IIIROK-VSEMESTR
  Przedmiot : Polityka, społeczeństwo i kultura we współczesnej Ukrainie
  Warszawa,2019
  Liczba znaków :

  DLACZEGO INTERESUJE MNIE WSPÓŁCZESNA UKRAINA?

  Co uważam za współczesną Ukrainę?
  W 1991 roku Ukraina stała się państwem suwerennym. Zarazem od czasów niepodległości (24 sierpień 1991) stała się również republiką parlamentarną. Od 2009 roku przystąpiła do programu Partnerstwo Wschodnie, zaś krajem Unii Europejskiej stała się w 2014 roku, dzięki czemu od 2016 roku należy do strefy wolnego handlu z Unią Europejską[1].
  Jeśli chodzi o kwestie formalne – głową państwa jest Prezydent Ukrainy, wybierany co pięć lat, władzę wykonawczą obejmuje Rząd Ukrainy i premier, a parlament i przewodniczący Rady odpowiada za władzę ustawodawczą. Dodatkowo istnieje Rada Najwyższa Republiki Autonomicznej Krymu i rząd Republiki Autonomicznej Krymu – jak nazwa wskazuje działa na Krymie.
  Obecny podział administracyjny : 24 obwody, 2 miasta (Kijów i Sewastopol), które nazywają się miastami wydzielonymi oraz jedna republika autonomiczna – jak można wnioskować z tego co pisałam wcześniej – chodzi o Krym.

  Dlaczego jestem zainteresowana współczesną Ukrainą?
  Są to nasi sąsiedzi, myślę, że warto wiedzieć, co dzieje się w kraju „obok”. Ponad to coraz więcej osób tej narodowości znajduje się w Polsce, spotykam ich na uczelni, w pracy, nawiązuje bliskie kontakty i dobre relacje. Co zatem powoduje, że Ci ludzie wolą być tak daleko kraju i rodziny? Czy my, jako Polacy możemy im pomóc? Jaki jest stosunek polityki Polskiej do Ukraińskiej? Takie pytania nurtowały mnie podczas zapisywania się na przedmiot dotyczący Współczesnej Ukrainy. Można by je nazwać „śliskim gruntem”, ponieważ każdy ma prawo do własnych przekonań i poglądów, mnie jednak interesowały obiektywne fakty, zarys historii, faktów uprzedzających, mających wpływ na teraźniejszość.

  Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski między innymi w celach zarobkowych mają niewątpliwe z tego korzyści. Zarówno i rynek Polski ma, więcej osób zarabiających tutaj, tu płacących podatki,ponieważ przybyli ze Wschodu pracownicy są tutaj w pełni legalnie. Jednocześnie nie brakuje rąk jak i miejsc do pracy dla przyjezdnych. Zarazem często i głośno wygłaszane są opinie, iż muszą oni pracować dużo ciężej, niż Polacy, a i tak zarabiają mniejsze pieniądze. Dla przykładu przywołam strajk statystów. Osobiście pracuję jako specjalista ds. obsady w jednej z agencji aktorskiej znajdującej się terenie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Kila miesięcy temu osoby pracujące jako statyści ogłosiły strajk. Polegał on na nieprzyjmowaniu zleceń, jeśli stawki nie zostaną podniesione. Niewątpliwie lekko owe stawiki wzrosły po tym wydarzeniu, jednak strajk zaczął upadać, ponieważ chętnych do pracy i tak było wielu. Dziennie w Polsce pracuje ogrom ludzi jako statyści, ja sama potrafię takich osób na plan wysłać ok 150 w ciągu 8h pracy, a jestem tylko małą częścią ogromnego przemysłu filmowego. Zatem wnioskować możemy, iż pracą statystów zainteresowane jest wiele osób różnej narodowości. Zdecydowana większość przyłączyła się do strajku, jednak po kilku dniach protesty upadły, ze względu na to, iż pracownicy pochodzący głównie z Ukrainy i tak byli chętni do pracy. O czym to świadczy? O nie-dobrobycie panującym u nich w kraju skoro zadowala ich wynagrodzenie, które dla innych jest niewystarczające. Wynika to z obecnie panującej tam sytuacji, długotrwałych zamieszek, wojen, zagrożenia życia.
  To również strach i niepewność dnia kolejnego wypycha ich z rodzimych terenów. Bliskość geograficzna pozwala im odnaleźć tutaj spokój, prace, poczucie bezpieczeństwa, choć zapewne nie raz spotyka ich nieprzyjemna sytuacja wyśmiania, tudzież drwin z powodu braku bycia Polakiem. A przecież każdy człowiek, to dokładnie ten sam materiał, bez względu na narodowość, która nie powinna być barierą. Jest to tylko mała część interesujących mnie powodów, jednak nie sposób wszystkiego streścić i zamknąć w określonej ilości znaków.

  Neografia :
  1. Wikipedia, Ukraina [https://pl.wikipedia.org/wiki/Ukraina]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: