Królewiec/Koenigsberg/Kaliningrad

Królewiec i obwód królewiecki toKrólewiec i okręg królewiecki to obszar, gdzie obecne jest wielka polityka/geopolityka, a także najpoważniejsze problemy współczesnej Rosji.
Obszar ten inklawą i ma  granicę  lądową wyłącznie z krajami UE. Do Moskwy  jest daleko i miejscowa ludność „wyjeżdza do Rosji”. Tak się tu mówi. Nie cały milion ludności to nie tylko Rosjanie, ale cały skład etniczny byłej armii sowieckiej. Przed 1991 był to w istocie jeden wielki garnizon.
Region szuka swojej tożsamości. Z jednej strony strony widać zadzwiającą mieszankę sowieckiej i neoimperialnej symboliki (stare sowieckie i nowe monumenty – podobna mieszka widoczna jest w Naddniestrzu), z drugie jednak czuć, że to wszystko jest nie wystarczające.
Obwód może być miejscem istotnych rosyjskich eksperymentów reformatorskich (o czym się od czasu do czasu mówi), to jednak widoczne jest, że Moskwa obawia się zbytniego usamodzielniena się regionu.

Reklamy

2 replies

  1. Bardzo ciekawy reportaż, choć teraz Kaliningrad naprawdę się zmienia. Dyskusja o tożsamości coraz bardziej się rozwija. Polecamy teksty http://polacywkaliningradzie.com/. Staramy się opisać najciekawsze miejsca w mieście i w całym Obwodzie Kaliningradzkim.

  2. Brakuje mi zdjęcia Pałacu Sowietów!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: