Lektury fundamentalne

Proszę o podanie pięciu ksiązek, które uważasz za fundamentalne dla swojej formacji intelektualnej wraz z krótkim uzasadnieniem. Proszę podać tytuł książki, którą zamierzasz przeczytać w najbliższym czasie, którą dołączysz do swojej listy lektur fundamentalnych.

Reklamy

61 replies

 1. 1. „Klucz Sary” Tatiana de Rosnay.
  Bardzo poruszająca opowieść, której akcja rozgrywa się dwutorowo, przenosi nas do Paryża, współczesnego z 2002 roku oraz noszącego w sobie piętno tragicznych wydarzeń z roku 1942. Naprzemiennie ułożone rozdziały książki odkrywają dwie, z pozoru odrębne historie.
  Książka podejmuje temat białych plam i czarnych kart w historii Francji – masowych aresztowań rodzin żydowskich, które najpierw trafiły do obozów przejściowych, a potem zginęły w Auschwitz.
  Opowiada historię dziesięcioletniej żydowskiej dziewczynki Sary, która zostaje brutalnie wyrwana ze snu i wraz ze swoimi rodzicami zabrana z domu przez francuską policję, myśli, że uda jej się szybko wrócić i w pośpiechu chowa swego małego brata Michela w szafie w mieszkaniu. Tymczasem zostaje wywieziona na Vélodrome d`Hiver, a następnie do obozu w Beaune la Rolande.
  Kiedy sześćdziesiąt lat później Julia Jarmond, amerykańska dziennikarka, pisze o ciemnej karcie historii Francji z lat drugiej wojny światowej, natrafia na długo ukrywane sekrety rodzinne, które doprowadzają ją do Sary. To na zawsze zmienia jej życie.
  Powieść zaskakuje, szokuje, przyprawia o dreszcze i wzrusza. Napisana jest prostym stylem,
  bohaterowie ”Klucza Sary” są fikcyjni, ale cała historia została oparta na solidnych materiałach źrodłowych.

  2. „Buszujący w zbożu” Jerome David Salinger.
  Dzieło poruszające kwestie trudne dla każdego, kto wkracza w dorosłe życie, ma wymiar ponadczasowy i uniwersalny. To niezwykle refleksyjna i często trafna w swych bezpośrednich uwagach powieść o dorastaniu, bolesnym zderzeniu młodzieńczych ideałów ze światem dorosłych oraz poszukiwaniu celu i swego miejsca na świecie.
  To historia siedemnastoletniego zbuntowanego nastolatka Holdena Caulfield’a, który nie potrafi odnaleźć się ani w środowisku szkolnym, ani w domu rodzinnym, to opowieść o rozczarowaniu, poczuciu wyalienowania i samotności.
  Głównyt bohater zarazem narrator praktycznie bez przerwy mówi o swoich słabościach, negatywnie ocenia napotkanych ludzi i otaczający go świat, jego refleksje są bardzo ciekawe i świetnie oddają jego postrzeganie rzeczywistości.

  3. „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry.
  Utwór, utrzymany w konwencji baśni, opowiada o spotkaniu małego przybysza z niewielkiej asteroidy B 612 z Pilotem, który pomimo dorosłego wieku zachował dziecięcą wrażliwość. Autor przeniósł mnie w świat tajemniczości i nierealności, wpisując w niego głębokie refleksje, dotyczące życia ludzkiego. Zachwycił pięknym, poetyckim stylem i urzekającą historią chłopca, który pokochał różę, lecz dopiero dzięki wędrówce po wszechświecie zrozumiał, jak wyjątkową była dla niego istotą.
  To jedyna książka, po którą tak samo chętnie sięgają zarówno dzieci, jak i dorośli.
  Autor zmierzył się w niej bowiem z największą zmorą dorosłości – zapominaniem, że kiedyś było się dzieckiem. Ta niezwykła filozoficzna baśń pozwala na chwilę spojrzeć na świat oczami najmłodszych. Jednocześnie dotyka tak ważnych i uniwersalnych prawd, jak miłość, przyjaźń czy troska o drugiego człowieka. Wyciągnięte z niej lekcje na długo pozostają w pamięci, a niektóre cytaty do dziś przywołują uśmiech na ustach. Mały Książę niezmiennie pozostaje symbolem lirycznego, zagubionego chłopca, który próbuje odnaleźć się w świecie dorosłych, jednocześnie nie tracąc z oczu swoich ideałów.

  4.”Stary człowiek i morze” Ernest Hemingway .
  Jest to opowieść o starym kubańskim rybaku Santiago, który podjął najtrudniejszą walkę w swoim życiu. Ten krótki utwór porusza przede wszystkim kwestie ludzkiej wytrwałości, odwagi, wiary we własne możliwości, dumy, przyjaźni oraz klęski. Opowiadanie to ma bardzo prostą fabułę.
  W utworze Hemingway ukazuje determinację człowieka, pokazuje do czego człowiek jest zdolny, gdy mu na czymś naprawdę zależy.Przesłanie opowiadania jest jasne, człowiek jest zdolny do osiągnięcia każdego celu, jeśli tylko pokona swoje słabości. Widać to na przykładzie starego rybaka, który złowił rybę większą od swojej łodzi. Zanim jednak tego dokonał zmagał się z wieloma przeciwnościami losu. Pomimo, iż od osiemdziesięciu dni nie złowił żadnej ryby, Santiago uparcie wracał na morze w poszukiwaniu swojej wielkiej sztuki. Kubańczyk wierzył w siebie, swoją siłę i umiejętności. Gdy los zetknął go z marlinem, starzec podjął wyzwanie bez wahania, wykazując się wielką odwagą.

  5. „Sto lat samotności” Gabriel García Márquez.
  W powieści przedstawione jest sto lat z dziejów fikcyjnej miejscowości Macondo oraz rodziny Buendía. Kolejno przedstawiona jest tutaj ewolucja miejscowości. Najpierw mamy do czynienia z zapomnianą wioską, w której ludzie nie mają świadomości istnienia wielkiego zewnętrznego świata. Z czasem do miejscowości dociera chrześcijaństwo, potem handel, Kościół, instytucje państwa. Macondo w miarę rozwoju przekształca się w miasto, ale też zaczynają docierać do niego wojny i społeczne przewroty. Wspomniany rozwój stanowi tło dla zdarzeń codziennych, które często mają nadprzyrodzony charakter. Ludzie latają na przywiezionych przez Cyganów dywanach, księża unoszą się w powietrzu po wypiciu filiżanki czekolady, pada deszcz kwiatów, a do rzeczy normalnych należą rozmowy z duchami.
  Sto lat samotności to opowieść o ludziach, którzy zostali na siłę skolonizowani i przez to oderwani od swoich korzeni, o ludziach, którzy żyją w samotności pozbawieni przynależności do konkretnej kultury, nie potrafiący określić jednoznacznych wartości.
  To książka o samotności wywołanej przez utratę swojej tradycji i rodzimej kultury. W warstwie fabularnej książka jest zapisem dziejów siedmiu pokoleń rodziny Buendia i mitycznej osady, wioski, później miasteczka, wreszcie miasta.

  6. Książkę, którą muszę przeczytać to „Anna Karenina” Lew Tołstoj.
  Z ogromną przyjemnością zatopiłam się w lekturze tej książki, ponieważ jest opisywana przez wydawcę jako „historia miłosna wszechczasów”.

 2. 1.Rozważna i romantyczna. Jane Austen
  „Rozważna i romantyczna” jest moją pierwszą przeczytaną powieścią tej wspaniałej pisarki.
  To powieść pełna barwnych charakterów, sporów pomiędzy sercem, a umysłem; rozwagą, a romantyzmem i sprzecznych uczuć.
  Według mnie w życiu powinniśmy sobie wypośrodkować czym będziemy się kierować sercem, czy rozumem. Trzeba znać umiar.
  Uśmiech nieraz zagościł na mojej twarzy podczas czytania tej lektury, a znów innym razem wkradło się do serca nikłe współczucie dla jej bohaterów. 
  Cudownie było przenieść się w świat tak inny od tego, który mamy teraz.
  2.”Cudzoziemka „Maria Kuncewiczowa
  Książka psychologiczna ,która porusza wątki psychologiczne pokazująca jaki wpływa na przyszłość i teraźniejszość ma przeszłość . Po przeczytaniu tej książki zaczęłam w pewnych sytuacjach wcielać się a raczej próbuje wcielać się w role różnych osób a w szczególności tych najbliższych .Zrozumiałam ze nikt nie ma w życiu lekko i pozytywne nastawienie do świata to podstawa w naszym codziennym życiu . Po przeanalizowaniu tej książki nasunęło mi się pewne pytanie Jaką matką będę ja w przyszłości?
  3. „Tajemna Historia „ Donna Tartt
  Stworzone portrety psychologiczne bohaterów, szczegółowe przedstawienie łączących ich skomplikowanych relacji dają wrażenie, że bohaterowie żyją poza granicami papieru. 
  Autorka buduje napięcie stopniowo mamiąc nas tajemnicami. Potem wprowadza bohaterów, którzy są delikatnie mówiąc,nieco dziwni.
  Po lekturze czuje się pewien niedosyt. Pisarka stawia wiele pytań, z którymi zostawia czytelnika samego… 
  4.”Inny Świat” Gustaw Herling Grudziński
  Rzeczywistość obozowa jest dramatyczna – wszechobecne okrucieństwo, śmierć, głód, katorżnicza praca – wszystko to odzierające z resztek zdeptanego człowieczeństwa i godności, co prowadzi do zezwierzęcenia.
  Rzeczywistość, którą opisuje Herling – Grudziński to rzeczywiście inny świat… Człowiek czytając zatapia się w nim i odrywa od codziennej rzeczywistości oczyma wyobraźni widząc te baraki, nędznie ubranych więźniów, gwałcone kobiety i chorych wyglądających niczym żywe trupy… Czytanie tej książki aż boli, kiedy uświadamiamy sobie, że to NAPRAWDĘ się działo i dotyczyło być może kogoś z naszych bliskich… 

  5.”Granica „ Zofia Nałkowska
  Mi ta historia dostarczyła wiele emocji.
  Nałkowska całkiem ładnie ukazała podobieństwo ludzkiego życia do schematu, i jak każdy problem wydaje się być jedyny i niepowtarzalny dopiero wtedy, kiedy dotyka nas samych. 
   Uświadamia nam również, jak szybko ludzie mogą stać się sobie obcy. 
  Książka mająca uwrażliwiać czytelnika społecznie na ciągła walkę klas.

  Do przeczytania:
  „Sto lat samotności „Gabriel García Márquez

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: