Projekt Waszych prac

Proszę o jednostronicowy opis Waszego pomysłu na pracę magisterską. Oczywiście wszystko może się dalej w Waszych planach zmienić, chodzi jednak byście myśleli nie tylko o temacie pracy ale o jej przesłaniu i celu z jakim ją piszecie (poza celem, jakim jest spełnienie wymogów formalnych i uzyskania stopnia magistra).

Reklamy

6 replies

 1. Tematem swojej przyszłej pracy wybrałam konflikt grecko-turecki,kiedy to w 1923 roku doszło do wymiany ludności między tymi krajami a też i Bułgarią po podpisaniu traktatu w Lozannie.
  Przede wszystkim chciłabym określić cały kontekst tego konfliktu,znanego też jako katastrofa Azji Mniejszej.
  Przedstawie jak wyglądała sytuacja po stronie greckiej i zarowno tureckiej i doczego to wszystko doprowadziło.W ostatnim rozdziale przedstawię podsumowanie,a dokładnie jak ci tureccy grecy wpłynęli na życie społeczne i kulturowe Grecji,szczegolnie Macedonii,gdzie była przeprowadzona większość ludzi.
  Korzystać będę głownie z danych archiwalnych Thessalonik i Istambulu,zamieżam też umieścić wywiady z osobami,ktorzy ten konflikt przeżyli na własnych oczach.

 2. Temat mojej pracy magisterskiej niestety nie jest ustalony, z tego powodu, że nie wiem gdzie będę i jakie materiały będzie dostępne. Generalnie mogę powiedzieć, że temat będzie związany z Bośnią albo Chorwacją w czasach najnowszych (od wojny). Do teraz mam dwa pomysły:
  1. Kwestia przestępców w okresie wojny i/albo/też powojennym periodu.
  2. Rola przedstawicieł pop kultury w sprawach politycznych (ten temat mogę wychodzić z ramach Bośni i Hercegowiny)

 3. Roboczy temat mojej rozprawy magisterskiej to- Życie ludności cywilnej w dobie wojny w Bośni i Hercegowiny 1992-1995 w świetle wybranej literatury. Chciałabym tutaj wpierw opisać cały konflikt, jego istotę i przebieg. W następnych rozdziałach opiszę życie zwykłych ludzi, jak sobie radzili w tak trudnym okresie. Posłuży mi do tego memuarystyka jak np Dziennik Zlaty (kilkuletnia dziewczyna opisująca swoje doświadczenia wojenne w bombardowanym Sarajewie) czy Pocztówki z grobu Emira Suljagovicia (życie w Srebrenicy) i wiele innych. Nie chcę ograniczyć się tylko to autorów bośniackich/bałkańskich, bowiem polskie reportaże czy artykuły również wzbogacą moją pracę. Na przykład reportaż Wojciecha Trochmana, Jakbyś kamień jadła czy reportaże Ryszarda Bilskiego i Jana Piekło. W kolejnej części chcę także zanalizować literaturę piękną, w sensie, że ludność cywilna podczas wojny w BiH jest tematem głównym i równocześnie znaleźć punkty styczne z memuarystyką. Do tego posłuży mi też wiele stron internetowych np. o Srebrenicy. Literatura jest punktem wyjścia, chce ogólnie zanalizować życie tej ludności, jej cierpienie, a także podzielić na kilka grup- emigracja, codzienna walka o przetrwanie czy zaciągnięcie się do wojska itp. Nie będzie to tylko smutny obraz, gdyż np książka Svetlany Broz (nomen omen krewnej Tity) Dobrzy ludzie w czasach zła, która opisuje, że mimo tego, że wojna na Bałkanach była wojną narodową, to Serbowie pomagali Chorwatom, Chorwaci Bośniakom i na odwrót. Pokazuje także, że w gruncie rzeczy ludność cywilna była ofiarą, a ,,narodowe czyszczenie powietrza” to wymysł polityków, zwanych przez wspomnianą Zlatę ,,dzieciakami”.

 4. Jeszcze nie zdecydowalam się na temat mojej pracy magisterskiej, ale moje pomysły mogą być podzielone na trzy grupy:
  1. Serbski nacjonalizm i młodzież; kwestia o ich samoidentyfikacji.
  2. Image polityczny jednego lub dwóch polityków serbskich (analiza, która będę opierała się na prasie z różnych krajów);
  3. Nacjonalistyczna interpretacja mitów narodowych / folkloru.

 5. Moje zainteresowania naukowe związane są z dominacją Serbów na Bałkanach, mianowicie projektu wielkiej Serbii w ramah wojny 1992-1995 rr. Ta praca będzie miała charakter historyczny. W tym kontekście chciałbym zbadać polityku Miloszewicza wobec Republiki Serbskiej w BiH oraz dzieje wojenne na tym terenie (w BiH). Z jednej strony, mamy do czynienia z projektem zjednoczenia wszystkich serbów w jednem państwie, z innej srony w czasie wojny, polityka wobec serbskiej armii i serbskich generalów miała bardzo kontrowersyjny charakter. W szeregu czasowym można wyodrębnić kilka składowych będących wynikiem wpływu na dzieje wojenne (m.in. podział armii, zmiana generalów, brak jednej taktycznej strategii, przeprowadzenije narodów (nie serbów w BiH) do innych regionów). W tej prace, chciałbym akcentować uwage na serbsku polityku wobec norodów BiH oraz terytorialne ambicji Miloszewicza. W perspektywie, bardzo mi interesuje badanie w jakim można byłoby porównać dwie wielkie idee (Sebsku i Chorwacku) oraz przestępstwa popełnione jednym państwem na początku lat 90-tych, a innym w czasie II wojny światowej. To jest szerszy temat, który wymaga więcej czasu i innego poziomu pracy. W tym czsie, pragnę zbadać wyłącznie polityku Serbii wobec narodów BiH w ramach wojny 1992-1995 oraz dążenie Miloszewicza do realizacji projektu zjędnoczenia wszystkich serbów w jednym państwie.

 6. Tematem mojej pracy będzie trzeci sektor w Kosowie i proces rozwoju społeczeństwa obywatelskiego po wojnie.
  W pierwszym rozdziale pracy zostaną przedstawione definicje związane z trzecim sektorem i jego funkcjonowaniem, następnie zaprezentuję skrócony przebieg konfliktu kosowskiego by w trzecim rozdziale zaprezentować obecny stan społeczeństwa w Kosowie i działających tam organizacji pozarządowych na podstawie statystyk, międzynarodowych badań, dostępnej literatury.
  Głównym elementem pracy będą wywiady (2-3) z przedstawicielami kosowskiego NGO o ich działaniu, grupie odbiorców, problemach, czynnikach sprzyjających, sposobach dofinansowania.
  Ostatnim i najważniejszym rozdziałem będzie podsumowanie wynikające z wywiadów, badań, historii i dokładny opis charakterystyki NGO w Kosowie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: