Radek Nowak – Malowane papierem

Collages Radosława Nowak  po prostu mogą się podobać. I już. Collage to jednak nie prosta sprawa. Laikom się może zdawać, że to nie wiele więcej niż wycinanka, tyle że autor ma dyplom wyższej uczelni artystycznej. Istotnie Adek (tak zwracają sie do niego przyjaciele i znajomi) jest absolwentem warszawskiej Akademii. Studiował grafikę i należy mniej więcej do tej  generacji co słynna niegdyś Gruppa (m.in. Modzelewski, Sobczak). Adek nie zrobił takiej jak oni wielkiej kariery, ale jest artystą z powołania, przekonanym o powadze i potrzebie Sztuki, w szczególności sztuk malarskich. Jego mottem, które powtarza jest „malarstwo było, jest i będzie”.

Collage kojarzy się z surrealistami, ponieważ to właśnie oni pierwsi zastosowali collage jako artystyczne narzędzie. Ich collage (kolaż) był literacki. Operował zadziwiającymi skojarzeniami. Części ciała łączyły się z martwymi przedmiotami, fragmenty klasycznych dzieł i produktami kultury masowej. Kolaże Adka są inne. Czerpią z tradycji malarstwa abstrakcyjnego. Trzeba jednak dodać, że nie jest to nawiązanie do zimnej i geometrycznej abstrakcji Mondriana czy naszego Strzemińskiego. Jeśli szukać inspiracji to znaleźć ją można u de Kooninga, do czego Adek sam się przyznaje. Jeden z jego kolaży zatytułowany jest „Mój de Kooning”. Jest więc to abstrakcja ciepła i pogodna.

Ale czy tylko abstrakcja? Kolaże nie mają abstrakcyjnych tytułów. Tytuły są całkiem konkretne – „Morze czerwone”, „Afryka’, „Elektric Blue”, „Burza”. Co więc znaczyć mają te tytuły chociaż chodzi o abstrakcję?  Tytuły są ważne dla Adka i jego kolaży. Mają zaciekawiać i budzić skojarzenia. Łapałem się na tym, że istotnie w abstrakcji widziałem Afrykę a skojarzenia z Morzem Czerwonym poszły  od razu dalej ku przejściu przez Morze Czerwone. Czy abstrakcja może być absolutna? Tak abstrakcyjna, że nie ma już żadnych literackich skojarzeń? Test Roshaka uczy nas, że jest o to dosyć trudno. Barwy i linie budzą i podpowiadają nam skojarzenia, niezależnie od tego, jakby pozornie nic nie odwzorowywały.

W  kolażach Adka ważna jest też materia. Papier ma swoją fakturę, nierówne granice między pociętymi skrawkami tworzą zagłębienia i nierówności, którym nie można odmówić malarskiego waloru, tak jak nawet z pozoru niestarannie przyklejony i nieco pofałdowany kolorowy papier.  Adek istotnie maluje papierem, maluje budząc całą gamę skojarzeń jakie zawsze budzić w nas będzie zestawienie barw, ich tonacja, faktura i materia obrazu. Artysta mówi, że to malowanie najbliższe jest muzyki z jeszcze większym przybliżeniem – jazzu. Patrzę więc na abstrakcję „Morze Czerwone” i już nie wiem, czy artysta podpowiedział mi to skojarzenie czy też to skojarzenie tkwiło we mnie a kolaż tak zatytułowany tylko mi je ujawnił. I dlatego wpatruję się i jestem przekonany, że to dobre malowane papierem malarstwo.

RADOSŁAW  NOWAK

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

(pracownie E. Markowskiego i J. Tchórzewskiego, dyplom 1980).

Udział w wystawach m. in :

„Obecność”,
„ Obrazy I Dźwięki”, Galeria M 1989         .
„Tydzień Sztuki Rozmaitej” , Loft 44  2009

Wystawy indywidualne:

 „RAP” , Mała Galeria ZPAF 1992
„Collage” , Galeria Wyjście Awaryjne  2008.

Zajmuje się malarstwem, fotografią, muzyką

(wokalista zespołu Gardenia), a także plastyczną aranżacją wnętrz.

Prace w zbiorach prywatnych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Japonii.

Osoby zainteresowane pracami artysty mogą się kontaktować: 0048 602 897 839.

Reklamy

2 replies

  1. Świetny, fenomenalny artysta. Wiem, ze jest również poetą, nietuzinkowym facetem z wielkim sercem i umyslem. Prace kapitalne.

  2. Świetne malarstwo, ponadczasowe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: