Carat i bolszewizm w opakowaniu Putina

Wielkoruski szowinizm dziś jest oficjalną doktryn rządów Putina.Dzisiejsza Rosja dokonuje syntezy  bolszewizmu  z ideologią caratu. Zachód przedstawia się  jako dekadencki, oficer NKWD Putin broni chrześcijaństwa, a rosyjski  obskurantyzm ma urosnąć do rangi samoistnej cywilizacji.      Wywiad w Rzeczpospolitej 11.09.2019

Czy Rosja przedstawia II wojnę światową, podobnie jak robiło to ZSRR?

To narracja pod wieloma względami identyczna. Dawniej i dziś jest to ideologia „wojny ojczyźnianej”. Obecnie służy to  legitymizacji Rosji jako imperium. Dawniej legitymizowało to ZSRR i jego sferę wpływów.

Do dzisiaj Putin powołuje się na ponad 20 mln ofiar II wojny. Brzmi to jakby byli to przede wszystkim Rosjanie, co jest nieprawdą. Ofiarami było też około 8-10 mln Ukraińców, 3 mln Białorusinów, około 500 tys. Uzbeków i te niezależnie dziś narody i państwa mają prawo do własnej pamięci o II wojnie i własnych ofiarach.

Jak ZSRR przedstawiało II wojnę światową?

Przede wszystkim II wojna rozpoczynać się miała w roku 1941 a nie 1939. Pozwalało to ominąć kłopotliwy okres współpracy Stalina z Hitlerem. Była wojna obronną, odpowiedzią na napaść z Zachodu.  Zwycięstwo ZSRR zawdzięczał przede wszystkim sobie, a wszyscy po wojnie zniewoleni mieli być ZSRR wdzięczni.

Rusyfikowanym społeczeństwom wewnątrz ZSRR podsuwano też  ideologię, wedle  której były one współautorami historycznego triumfu i współuczestnikami heroicznego boju.   Na tym Związek Radziecki budował swoją tożsamość, będącą poszerzeniem wielkoruskiego nacjonalizmu. „Ludzi sowieckich” miała łączyć duma zwycięstwa nad faszyzmem.

Czy Rosja przeprowadza ofensywę historyczną?

Taka ofensywa trwa nieprzerwana. Jest integralną częścią neoimperialnej ideologii, a w najnowszych czasach częścią wojny informacyjnej.  Polityka rosyjska wspomaga się wyrazistą interpretacją historii (co stanowi przeszkodę dla badań i krytycznej refleksji), dostosowywaną jedynie do bieżącej sytuacji politycznej i potrzeb propagandowych.

Gdzie jeszcze widać podobieństwa między Rosją, a ZSRR?

Najpierw należy podkreślić zasadniczą różnicę. ZSRR ani carat nie mieli problemów  z niezależnością Ukrainy, Litwy, Gruzji czy Kazachstanu, bo były to narody zdominowane. Dalej są już  podobieństwa.

Już sowiecka Rosja próbowała  prezentować się jako  kontynuatorka Rosji carskiej, Wojna ojczyźniana miała być  jako powtórką wojny z Napoleonem.  Dobrym przykładem jest „euroazjatyzm”, pierwotnie na w poły mistyczna  idea białej emigracji, wrogiej komunizmowi.  Idea ta powoli jednak przenikała  do Rosji sowieckiej wspomagając wielkoruski szowinizm.  Dziś jest oficjalną doktryną.

Dzisiejsza Rosja dokonuje syntezy  bolszewizmu  z ideologią caratu. Zachód przedstawia się  jako dekadencki, oficer NKWD Putin broni chrześcijaństwa, a rosyjski  obskurantyzm ma urosnąć do rangi samoistnej cywilizacji.Kategorie:Rosja, wojna dezinformacyjna

Tagi: , , ,

1 reply

  1. Bardzo dobry, krótki tekst, akcentujący wszystkie najważniejsze sprawy.
    Mam tylko drobną uwagę:
    Nie używałbym słowa „carat”, bowiem jest to pojęcie wzięte z żargonu polskich rewolucjonistów, nie stosowane nawet przez narodowców (tak u progu XX w. określali się wszyscy niepodległościowcy na obszarze cesarstwa rosyjskiego) ukraińskich ani litewskich. Jako takie nie może być terminem stosowanym w nauce, ani poważnej publicystyce.
    Zastąpiłbym by je terminem „monarchia rosyjska”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: