Gruzja, NATO, EU i Borjomi

Pewnie nie wielu może odczytać słowa na zdjęciu, więc wyjaśniam, że to moja wizytówka na konferencji „Wybór  na rzecz demokratycznej kultury”. Organizatorem jest Tbilisi School of Political Studies. Poproszono mnie bym opowiedział, wśród kilku innych mówców,  o kierunkach w jakich zmierza Unia Europejska.

Gruzinów w najwyższy sposób to interesuje. Unia i NATO to ich nadzieja utrzymania niezależności w tym bardzo trudnym europejskim regionie. Rosja okupuje część terytoriów gruzińskich, nie należy więc się dziwić, że traktuje się ją jako najwyższe zagrożenie.

Oczywiście trudno w obecnej chwili być nadmiernym optymistą. Gruzini, jacy przeżywają okres wzrostu gospodarczego i awansu w wielu światowych rankingach, zdają sobie jednocześnie sprawę z problemów, jakie stanowi rozpowszechnianie się populizmu i nacjonalizmu w Europie. Polska jest tutaj bardzo popularna (między innymi dzięki prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu).  Zarazem  napięcia Warszawa-Bruksela czynią Polskę partnerem mniej użytecznym, choć sympatia do Polski czyni ten mankament drugorzędnym, wobec ogólnie bardzo dobrych stosunków.

Tbilisi School of Political Studies działa jako organizacja pozarządowa od dziesięciu lat. Ma bardzo ciekawe środowisko słuchaczy, którym nie łatwo zostać, bowiem chetnych jest wiecej niż miejsc. Z dużym zaciekawieniem przysłuchuję dyskusjom moderowanych z dużą dyscypliną. Nikomu nie pozwala się tutaj „lać wody”, mimo że konferencja odbywa się w Borjomi.

 

Reklamy


Kategorie:Polityka polska;, polityka wschodnia, Polityka zagraniczna i stosunki międzynarodowe;

Tagi: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: