Polsko-ukraińskie pojednanie

Pojednanie polsko-niemieckie było możliwe mimo ogromu  polskich ofiar. Pojednanie polsko-ukraińskie wciaż jest trudne, a stara się o to antyukraińskie lobby (często jednocześnie promoskiewskie). Jednym ze sloganów brzmi tak „Niemcom mogliśmy wybaczyć, a Ukraińcy nie e przeprosili”. Slogan ten ten podwójnie fałszywy. Zbrodni niemieckich dokonało ich państwo, wszelkie zbrodnie dokonane przez Ukraińców to tragiczne dzieł części formacji partyzanckiej a nie państwa ukraińskiego, które w tamtym czasie nie istniało. Kłamstwem też jest, że Ukraińcy nie przepraszali.Dla pojednania polsko-niemieckiego arcyważny był gest kanclerza Brandta uklęknięcia przed pomnikiem Getta w Warszawie. Komunści usiłowali ten gesr zlekceważyć. Dziś lobby antyukraińskie i promoskiewskie usiłuje zlekceważyć bardzo podobny w wymowie gest prezydenta Poroszenki – uklęknięcie przed pomnikiem ofiar Wołynia w Warszawie.

Aktów skruchy  i pojednania jest zresztą między Polakami a Ukraińcami wiele. Polacy też mają za co Ukraińców przepraszać. Do polsko-ukraińskiego pojednania wzywa Jan Paweł II.

Reklamy


Kategorie:;, polityka historyczna, polityka pamięci

Tagi: ,

1 reply

  1. Panie Kazimierzu, bardzo cenię sobie Pana poglądy na otaczającą nas rzeczywistość, w tym wysiłki na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego, jednak w tym miejscu muszę zaprotestować: pomija Pan 3 ważne kwestie, które sprawiają, że między współczesnymi relacjami Polski z Niemcami i Ukraińcami nie można przeprowadzić analogii.
    1) Niemieckie władze nie kwestionują skali i okoliczności zbrodni wobec polskiej ludności w czasie IIWŚ.
    2) Niemcy nie gloryfikują swoich zbrodniarzy wojennych, przynajmniej nie na poziomie instytucji państwowych.
    3) Przedstawiciele niemieckich władz nigdy nie pozwoliliby sobie na zawoalowane groźby wobec polskich twórców, którzy w swoich dziełach nawiązują do zbrodniczych działań hitlerowców.

    W takiej sytuacji trudno mówić o pojednaniu…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: