Saakashvili w Warszawie czyli Balcerowicz contra postkomunizm

W trakcie wykładu Saakashvilego  podczas konferencji na Uniwersytecie Warszawskim miała miejsce krótka i nieudolna prowokacja najprawdopodobniej proputinowskich krzykaczy. Straż uniwersytecka szybko  dała sobie  radę. Właściwie był to sygnał jak bardzo boli Kreml to co Saakashvili mówi wszem i wobec i głosi.  Wykład bardzo ciekawy dotyczący pojęcia „postkomunizmu”. Dowodził on jak bardzo dwuznaczne jest to pojęcie. Służy ono również Moskwie i znaczy tyle „z tego bagna nie można się wydobyć”. I to często chętnie powtórzy wielu i to takich, którzy z Putinem nic nie mają wspólnego. O postkomunizmie w tym znaczeniu można usłyszeć zarówno w byłych krajach bloku jak i na Zachodzie. Znaczy to trochę tyle co – wszystko pozostanie po staremu. Rosja celowo chce utrzymać taką atmosferę pesymizmu i niepewności.

Saakashvili twierdzi, że postkomunizm niknie tam, gdzie dokonuje się zdecydowanych reform. Były prezydent Gruzji podaje przykład własnego kraju. Wedle stereotypu był on całkowicie zanurzony w korupcji i niemożności. Miał być koronnym przykładem postkomunizmu (czyli i pewnej zależności od komunistycznej przeszłości i Moskwy), z którego nie można się wydobyć. I oto Gruzja w krótki czasie dokonała skutecznych reform. Saakashvili nie krytykował nowego rządu Gruzji (który go zwalcza i ściga) i wprost przeciwnie podkreślił jak reformy okazały się trwałe i jak są kontynuowane.

Wystąpienie Saakahvilego podkreślało ogromną rolę reform na Ukrainie. Jeśli się one udadzą będzie to największy cios dla rosyjskiej ideologii. Pokazane będzie, że z postkomunizmu można się wydobyć i to w takim kraju. który Rosja chciała trzymać przy sobie. Rosję w postkomunizmie trzyma przede wszystkim sam Kreml.

Podobnie Saakashvili podkreślił ogromną wagę reform Balcerowicza w Polsce. Polska pokazała jak szybko można się z postkomunizmu wydobyć (zwolennicy PiS na sali jakoś na to nie reagowali). Waga polskich reform była ogromna. Uwagi gruzińsko-ukraińskiego polityka o Balcerowiczu są w tym sensie istotne, iż rzekomo miał on polskiego ekonomistę ostro krytykować (co rozeszło się w internecie). W Warszawie mówił o nim z najwyższym szacunkiem, podkreślając jak istotny jest obecny plan Balcerowicza dla Ukrainy. Jedyna krytyczna uwaga dotyczyła kontekstu czysto społecznego i plan ów kontekst dostatecznie uwzględnia. Ekonomiczne wskazania Balcerowicza uznał Saakaschvili za całkowicie słuszne.

Osobowość Saakasshvilego jako mówcy ujmująca. Żartobliwy, z dystansem do sobie.”Gruzini są tacy sami jak wszyscy inni, tylko gotują lepiej”. Pyszne. Bezpośrednie spotkanie z tym politykiem pozwala zrozumieć jego charyzmę i zarazem siłę, która jest siłą jego przekonań i optymizmu. Istotnie, pojęcie postkomuznimu jest często ględzeniem o nie bardzo wiadomo o czym i wyrazem bezradności tych, którzy nie mają żadnej wizji przyszłości.Kategorie:Rosja, Ukraina

Tagi: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: