Rumunia – wstrząs polityczny o międzynarodowym znaczeniu

Do Bukaresztu trafiłem akurat w tym dniu, gdy kraj ten przeżywa polityczny szok. Wydarzenia jakie mają tu miejsca, choć z pozoru dotyczą jedynie rumuńśkiej polityki wewnętrznej,  mają jednak też szersze międzynarodowej znaczenie.

Wobec premiera Victora Ponty rumuński urząd antykorupcyjny otworzył śledztwo. Poprzedniego dnia aresztowano głównego doradcę mera Bukareszty. Złapano go na gorącym uczynku przyjmowania łapówki w wysokości 25 tys.euro. Zarazem partia liberalna, będąca w opozycji i kojarzona z niedawno wybranym prezydentem Iohanisem złożyła w parlamencie wniosek o votum nieufności wobec rządu Victora Ponty. Jest on wzywany do ustąpienia, ale oświadczył, że nie ulegnie naciskom i będzie bronił swojej niewinności, pozostając na urzędzie. Twierdzi on, że wytoczone przeciw niemu postępowanie to zemsta polityczna. Wydaje się jednak, że zarzut korupcji jest silnie umotywowany, a cała sprawa związana jest z polityką Iohanisa walki z korucją, która jest wielką dolegliwością rumuńskiego życia politycznego.

Na czele państwa rumuńskiego stanął polityk, który wyraźnie czyni nowe otwarcie, mimo że nie towarzyszą temu głośne zapowiedzi. Rumunia z wysokim wzrostem gospodarczym w ciągu ostatnich dwóch lat, oczyszczona korupcji (jeśli Iohanis odniesie sukces) i ze swym strategicznym położeniem nad Morzem Czarnym może zacząć odgrywać bardziej znaczącą rolę w polityce europejskiej. Bukareszt stara się o poprawę stosunków z Kijowem i zajmuje zdecydowane stanowisko wobec agresji rosyjskiej. Waszyngton instaluje tu swoje bazy NATO.

Należy dodać, że stosunki polsko-rumuńskie, choć dobre, nie są rozwinięte na miarę wzrastającego znaczenia tego kraju. Rumunia winna budzić więcej uwagi w Warszawie, jako największy po Polsce kraj Europy Środkowej.

Reklamy


Kategorie:;

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: