Wielki Troll Putin i bitwa warszawska z jego polskimi trollami

W ostatnim tygodniu rozegrała się ważna bitwa w hybrydalnej wojnie, jaką wytoczył Putin Europie. I rozegrała się ona nie gdzie indziej, jak w Warszawie. Wojna toczy się bowiem nie tylko na Wschodzie, gdzie nasyłani są przez Moskwę terroryści. Jest to też wojna psychologiczna, której główną bronią Kremla jest kłamstwo. Ta psychologiczna wojna jest starannie zaplanowana i swoich wodzów i teoretyków. Prowadzi ją w widoczny sposób minister Ławrow. Według wysokiego oficera FSB Igora Parina, teoretyka propagandy, wojna informacyjna prowadzona ma być na wzór operacji wojskowych i jest całkiem świadomą sztuką manipulacji.
Kanał „Russia Today” jest powszechnie znany jako tuba brutalnej propagandy. Ważniejszy w dużym stopniu jest jednak internat. W całej Europie został on podminowany przez niezliczoną ilość w większości anonimowych siewców kłamstwa. Sieci społecznościowe takie jak Facebook nagle stały się pełne bzdurnych pseudoinformacji o rzekomej „Wileńskiej Republice Ludowej”, rzekomych zbrodniach popełnianych przez ukraińskich faszystów krzyżujących dzieci, rozpadającym się nie tylko ukraińskim ale i polskim państwie a także rozpadającej się na amen Europie itd. Trzeba stwierdzić, że Moskwa wydając na ten typ propagandy nie małe pieniądze wykorzystała efekt zaskoczenia. Jeszcze nikt nie korzystał z internetu w taki sposób i na taką skalę. Wiadomo było, że islamscy terroryści wykorzystują internet do takiego zmanipulowania jednostek, by uczynić z nich zamachowców. Moskwa postanowiła jednak zmanipulować z pomocą interetu całe społeczeństwa i cały kontynent.
Operacja bynajmniej nie była banalna. Nie chodzi tylko o samą masowość kłamstwa „powtarzanego tysiące razy”. Teorie pułkownika Parina idą znacznie dalej niż przestarzałe wzorce Goebelsa. Ważne jest rozpoznane słabych punktów innych społeczeństw, włączenie się w ich dyskusje tak aby wywołać myślowy chaos i podsycić wszelkiego typu konflikty. Niech węgierscy nacjonaliści chcą przywrócenia wielkich Węgier, Polacy „powrotu” Lwowa a Niemcy Prus Wschodnich. Niech Polacy myślą, że Ukraińcy to banderowcy i widzą w historii Ukrainy jedynie „rzeź wołyńską”, niech konserwatyści myślą, że Europa to geje, a lewicowcy, że na Rosję napadają Amerykanie tak samo jak na Europę. Niech w postmodernistycznym świecie panuje chaos, a Putin przyjdzie ocalić ten walący się świat swoją silną ręką. Kto nie wierzy, że można mieć taki plan winien sięgnąć do „Trzeciej teorii” Dugina duchownego inspiratora działań Kremla. Gdyby „Mein Kampf” przeczytano wcześniej i uważniej, by zobaczyć nadchodzące niebezpieczeństwo, można by uniknąć wielu tragedii, tak samo warto zapoznać się z „Trzecią teorią” i rozpoznać grozę, która kryje się za słownym i myślowym bełkotem „Trzeciej teorii”.
Działanie z zaskoczenie dało Moskwie pewne korzyści, spowodowało jednak także reakcję. Internet jest też wielkim forum wolnych ludzi. W wielu krajach powstały inicjatywy mające za zadanie pokazywanie putinowskich kłamstw a także wskazywanie ma mechanizmy ich upowszechniania przez osobników słusznie nazywanych trollami (jak ktoś jeszcze nie wie, to troll jest człekokształtnym, prymitywnym i brutalnym prymitywem z bajek ludów Północy). Jednym z takich znaczących inicjatyw stała internetowa strona „Rosyjska V kolumna”, jak sam nazwa wskazuje demaskująca działanie propapadowej agentury Kremla. Wyraźnie szeroka grupa internautów i dziennikarzy zaczęła demaskować jawnych i nie jawnych trolli. I doszło do pierwszej poważnej bitwy w wojnie hybrydalnej w polskim internecie.
Trolle jak to trolle zarzuciły Facebook tysiącem kalumnii i skarg, że to to rzekomo „Rosyjska V kolumna” nie przestrzega reguł gry. I tak zmyliły ludzi Zuckerberga w Warszawie, że „V kolumnę” zamknięto. Pewnie od razu doniosły o tym do Moskwy a pułkownik Parin triumfował i dał premię czołowym trollom. Wolni obywatele wszczeli jednak skuteczny alarm. Facebook ma być przecież narzędziem wolnych społeczeństw i demokracji. I po bardzo krótkim czasie „Rosyjską V kolumnę” przywrócono. I pamiętajcie – internet to wynalazek amerykański dla wolnych i niezależnie myślących obywateli! Trolle w internecie mogą się tylko próbować pokątnie ukrywać i smędzić. Drżyjcie putinowskie trolle! Nie ukryjecie się!

Reklamy


Kategorie:polityka globalna, Rosja, Stosunki polsko-rosyjskie

Tagi: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: