Potwierdził się udział Falangi w nowej prorosyjskiej partii Zmiana

Partia „Zmiana”, współzakładana przez ugrupowanie faszystowskie, nie powinna zostać zarejestrowana przez Sąd.

Potwierdził się udział Falangi w nowej prorosyjskiej partii Zmiana, której zjazd założycielski odbył się w sobotę 21 lutego w sali ZNP w Warszawie. Informowała o tym już sama Falanga na swojej stronie [http://tinyurl.com/ZmianaFalanga]. Prezentujemy zdjęcia ze zjazdu „Zmiany”, na których widać Bartosza Bekiera, Ronalda Laseckiego, Adama Danka i Justynę Wróblewską.

Falanga odwołuje się wprost do spuścizny Bolesława Piaseckiego. Adam Danek, wykładowca Akademii Jezuickiej „Ignatium” w Krakowie [http://tinyurl.com/DanekIgnatium], nie kryje uwielbienia dla faszyzmu w swoich artykułach publikowanych na portalu Falangi – na przykład w artykule „Dlaczego faszyzm” [http://xportal.pl/?p=378]. Najciekawszy jest jednak tekst „Walka z faszyzmem po rosyjsku” [http://xportal.pl/?p=13513], w którym Danek podkreśla w pozytywnym świetle pokrewieństwo komunizmu z faszyzmem i cieszy się z rehabilitacji obu tendencji we współczesnej Rosji. Danek pisze:

„Nie przez przypadek ruchy będące rosyjskimi odpowiednikami europejskich faszystów określają się mianem narodowych bolszewików. W Rosji słowo „faszyzm” zostało skompromitowane, podobnie jak słowo „bolszewizm” w Europie (zwłaszcza Środkowej), zatem potrzebny jest im jego odpowiednik lepiej dopasowany do rodzimego kontekstu historycznego.”

Dalej Danek: „W dzisiejszej Rosji obóz rządowy dokonuje stopniowej rehabilitacji sowieckiego dziedzictwa historycznego[…]. Taka rozumna, stopniowa rehabilitacja wydaje się potrzebna także w innych państwach dawnego bloku wschodniego, zwłaszcza w Polsce”.”

Jednak Danek i jego środowisko przejawiają również fascynację komunizmem, jak wynika z artykułu Danka „Dlaczego Lenin?” [http://xportal.pl/?p=9380], w którym pisze:

„Ludzie prawicy muszą się zastanowić, kto może ich więcej nauczyć. Po jednej stronie stoi Lenin: teoretyk i praktyk polityki, wódz, twórca nowego w dziejach ustroju, który jednak – jak zwrócił uwagę rosyjski myśliciel Aleksandr Dugin – zakonserwował przynajmniej niektóre cechy społeczeństwa tradycyjnego.”

I na tym polega całe niebezpieczeństwo zjawiska „Zmiany” czy innych ruchów podobnego typu w innych krajach, zapatrzonych w Moskwę i dokonujących syntezy komunizmu z faszyzmem. Związki organizacyjne Falangi z rosyjskim środowiskiem Narodowych Bolszewików (NazBoli) Eduarda Limonowa są oczywiste. Wystarczy wspomnieć, że wcześniejsza nazwa portalu „X-portal” to „Nazbol Polska”. Sam Danek to przyznaje: nazewnictwo jest pozorne. Falanga to po prostu faszyści i są współzałożycielami partii Zmiana.

Wniosek o rejestrację partii „Zmiana” został złożony do sądu przez Tomasza Jankowskiego, Mateusza Piskorskiego i Justynę Wróblewską – postać dotychczas mało znana, widoczną na zdjęciu z konferencji. Przypuszczamy, że Justyna Wróblewska [https://www.facebook.com/profile.php?id=100007973295915] jest przedstawicielką środowiska Falangi w gronie założycielskim.

Art. 14 Ustawy z dnia dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych brzmi:

„1. W razie powstania wątpliwości co do zgodności z Konstytucją celów lub zasad działania partii politycznej określonych w statucie, zgodnie z art. 9 ust. 1, lub w programie partii Sąd zawiesza postępowanie, o którym mowa w art. 12, i występuje do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności celów partii politycznej z Konstytucją.
2. Na postanowienie, o którym mowa w ust. 1, zażalenie nie przysługuje.
3. Jeżeli Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie o sprzeczności celów partii politycznej z Konstytucją, Sąd odmawia wpisu partii do ewidencji.
4. Postanowienie Sądu, o którym mowa w ust. 3, nie podlega zaskarżeniu”.

Art. 256 § 1. Kodeksu Karnego jest jednoznaczny:

„Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

W związku z udziałem w Partii Zmiana osób jawnie propagujących faszyzm należy oczekiwać, że sąd rejestrowy odmówi zarejestrowania tej organizacji. Apelujemy do naszych czytelników o kierowanie maili lub listów sprzeciwiających się rejestracji ugrupowania i żądających od Sądu Rejestrowego zgodnie z art. 14 Ustawy z dnia 27,06.1997 r. wraz z późniejszymi zmianami wystąpienia do trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności celów „Zmiany” z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej.

Sąd Okręgowy w Warszawie,
Adres: Al. Solidarności 127
Kod: 00-898
(48)(22) 440-80-00 (centrala)
(48)(22) 440-40-10 (fax)
email: boi@warszawa.so.gov.pl

Reklamy


Kategorie:Kultura polityczna

Tagi:

1 reply

  1. Zgadzam się całkowicie. Inicjatywa powołania tej partii to element putinowskiego dzieła rozwalania naszej demokracji z wykorzystaniem praw demokracji. Połączenie komunizmu z faszyzmem – zgroza.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: