Ukraina, Obama i Putin

Dzisiejsze przemówienie prezydenta Obamy w Estonii wskazuje, jak dalece rosyjski dyktator Putin pomylił się w swoich rachubach. Miał on Zachód  za dekadencki i niezdolny do odparcia jego agresywnej polityki, opartej na ciągłych brutalnych prowokacjach. Ukraina miała powrócić pod dominację Rosji, a Zachód miał nie kiwnąć nawet palcem. Okazało się, co było przecież do przewidzenia dla każdego, kto rozumie lepiej działanie demokracji. Działa ona powoli, ponieważ konieczne demokracje muszą negocjować swoje decyzje, w końcu jednak je podejmują i zwykle są one zgodne z kanonem wartości, jakimi rządzą otwarte i wolne społeczeństwa. Tak też dzieje się w przypadku decyzji Zachodu w sprawie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Zdecydowane i silne przemównienie Obamy jest tego tego dowodem. Postępowanie Putina zostało napietnowane w nim bez ogródek i zapowiedziane zostały ostre środki zaradcze, zarówno gospodarcze jak i militarne. Podsumowaniem tego dnia zdaje się decyzja Francji o wstrzymaniu sprzedaży Rosji okrętów typu Mistral. Jutro czego nasz szczyt NATO, na którym podjęty będą decyzje dotyczące nowej strategii w obliczy agresywnej polityki Moskwy.

Droga do rozwiązania konfliktu jest oczywiście jeszcze bardzo daleko. Putin wyraźnie usiłował uprzedzić szczyt NATO jakimiś nowymi manipulacjami dotyczącymi zawieszenia broni w Doniecku. Nie jest on już jednak wiarygodnym dla Zachodu partnerem. W przemówieniu Obamy pojawiał się istotny wątek, mówiący o tym, że ostateczny polityka Putina uderza w samych Rosjan. Słabość gospodarcza Rosji skazuje ją na porażkę z Zachodem.

Putin okazuje się ideologiem, nieliczącym się z realami, a nie politykiem, który umie działać pragmatycznie. Putin ideolog jest oczywiście niebezpieczny. Sytuacja na wschodniej Ukrainie tego dowodzi. Coraz jednak bardziej zdecydowana reakcja Zachodu pozwala mieć nadzieję, że ideolog Putin przegra tak samo jak jego komunistyczni poprzednicy w Moskwie. 

 Kategorie:Geopolityka;, Interwecja Rosji na Ukrainie, polityka globalna

1 reply

  1. „(…) dyktator Putin pomylił się w swoich rachubach. Miał on Zachód za dekadencki i niezdolny do odparcia jego agresywnej polityki, opartej na ciągłych brutalnych prowokacjach”.

    Mam szczerą nadzieję, że Putin faktycznie się przeliczył i że to koniec jego ukraińskiej szarży . Ostre wystąpienie Obamy w Estonii pozytywnie mnie zaskoczyło. Chociaż nie mogę oprzeć się wrażeniu, że Putin nigdy nie pozwoliłby sobie na to, co wyprawia na Ukrainie, gdyby prezydentem USA był John McCain…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: