Polak w kwaterze UPA

Jeśli ktoś dobrze poszuka, to dowie się, że we wsi Antonówka jest muzeum kwatery UPA. Aby tam dotrzeć trzeba pokonać  boczne drogi z milionem dziur i wykrotów jadąc przez gęsty las. Tego lasu bynajmniej podczas wojny tu nie bylo. Miejscowość Antonówka miała nawet siedzibę banku i był to całkiem rozwinięty ośrodek. Bolszewicy wszystko tu zniszczyli. Dzisiaj to tylko kilka budynków. W jednym z nich mieszka Wiktor Omelczuk. Jesteśmy przez niego bardzo mile witani. Poswiəca nam prawie cały dzień, aby pokazać nam wszystko co związane jest tutaj z UPA.

Jest on synem działacza liberalnego odłamu UPA związanych z Andrijem Melnikiem. Urodził się w 1951  niemal do końca istnienia Związku Sowieckiego był prześladowany jako „banderowiec”. Nie mógł studiować, lecz dobrym historykiem, a przede wszystkim znakomicie umie opowiadać. Mówi trochę po polsku, ale lepiej posłuchać go po ukraińsku.

Jego muzeum wcale nie cieszy się jakimś szczególnym wsparciem władz, mimo że regionie rządzi Swoboda. Finansowania nie ma tu żadnego. A Pan Wiktor działa tu jako historyk amator i służy tym nielicznym, którzy tu przyjeżdżają,  jako przewodnik. Jest to konieczne, bowiem nikt prócz niego potrafiłby pewnie trafić do nielicznych ukrytych w lesie miejsc pamięci.

Więcej o kwaterze UPA w następnym odcinku.

Reklamy


Kategorie:Historia i Pamięć;, stosunki polsko-ukraińskie, Ukraina

Tagi: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: