UPA, Dolina Janowa

29.07.2014. Dolina Janowa. Do pomnika polskich ofiar zbrodni z 23 kwietnia 1943 doprowadza nas napotkany rowerzysta. Rozmawiamy z nim dłuższą chwilę. O zbrodni wie. Jest życzliwy, rozumie przyczynę naszego przyjazdu. Można być zaskoczonym, bowiem po przeczytaniu artykułu o Dolinie Janowej w Wikipedii należałoby by raczej przypuszczać, że miejscowi Ukraińcy są do Polaków tutaj wrogo nastawieni. Pomnik stoi wśród lasu. Nikt go nie chroni i jest zadbany. Tak jak na wszystkich pomnikach wieńce ze sztucznymi kwiatami (design nieco sowiecki).  Tylko jeden wieniec jest z szarfą i ukraińskim napisem „wieczna pamiat”. Nikt tego pomnika nie dewastuje, nikt go nie niszczy. Polska i ukraińska flaga zdobią zgodnie pomnik. Obchodzę potężny kamienny krzyż w koło. Spostrzegam coś co mnie zaskakuje. Jeden z wieńców umocowany jest do pomnika z pomocą wstążek o czarnej i czerwonej barwie.   To barwy UPA. Ktoś wśród tych wstążek umieścił jeszcze jedną niewielką polską flagę. Barwy UPA na polskim pomniku, stojącym na obrzeżu ukraińskiego prowincjonalnego i biednego osiedla,  który nazywa z sowiecka Bazaltowa, oznaczają tu dla mnie znak pojednania.

Przypomina mi się artykuł w Wikipedii. Autorzy aż trzy razy w krótkim artykule użyli słowa „siekiera”. Ukrainiec, siekiera, zbrodnia – oto ciąg skojarzeń autorów tego tak bardzo oddalonego od ducha pojednania tekstu. Ja natomiast widzę stojący w ukraińskim lesie pomniku, na którym obok polskich barw są barwy UPA, do którego doprowadza nas Ukrainiec, który mówi „tak, wiem”. Cóż więcej trzeba, aby zacząć rozmowę o najtrudniejszych sprawach.

 

SAM_3560 SAM_3556 SAM_3561Kategorie:Reportaż, Ukraina

Tagi: , ,

3 replies

  1. Warto dodac, ze wołyńska Janowa Dolina była swoistym eksperymentem jako planowo zbudowane wzorowe polskie osiedle pracowników pobliskiego kamieniołomu bazaltu, z którego np. Warszawa sprowadzała w okresie międzywojennym estetyczną kostkę do brukowania eleganckich ulic w centrum miasta. Czy tam nadal się wydobywa bazalt? może dałoby się nawiązać do tradycji budowlanej… Gratuluję pomysłu na ten cykl artykulów! Bardzo na czasie

    • Wydaje mi się że kopalnia bazaltu jest tam nadal czynna. Przyjeżdzałem obok niej, choć nie wiem jak ona dzisiaj funkcjonuje. Nie wydaje mi się, aby dość ubogo dzisiaj wyglądające osiedle miało coś przeciw wspólpracy – tylko musiałby się znaleźć odpowiedni przedsiębiorca.

  2. Cóż za ciekawa trasa i łamiące stereotypy obserwacje, zasługujące na szersze upowszechnienie, Wiktor.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: