Większość Ukrainców chce do NATO

Badania opinii publicznej po raz pierwszy wykazały na Ukrainie przewagę zwolenników członkostwa w NATO nad jego oponentami. Wedle badania przeprowadzonego przez osrodek badania opinii publicznej „Rating” 44% opowiada się za, 35% przeciw a 16% nie ma zdania. Po roku 1991 liczba zwolenników członkostwa w NATO utrzymywało się na poziomie kilkunastu procent. Jeszcze roku 2012 19% zapytywanych było za, аż 61% było przeciw. Sceptycyzm wobec NATO skorelowany był też silnie, jak się wydaje, z anty-amerykanizmem jako był pozostałością na Ukrainie propagandy sowieckiej. Potwierdzałyby to badania przeprowadzone na Majdanie przez Studium Europy Wschodniej UW podczas pomarańczowej rewolucji w roku 2005 oraz analogicznego i powtórzone badania na euromajdanie w grudniu 2013. Najbardziej uderzającą różnicą wyników obu badań był wzrost sympatii dla USA, które w roku 2013 widziane na skali sympatii znalazły się na drugim miejscu po Polsce.

Należy dodać, że liczba zwolenników NATO wśród osób z wyższym wykształceniem jest wyższa od średniej i wynosi 55%.

Wyniki te są niewątpliwie wynikiem konfliktu z Rosją, który na Ukrainie traktowany jest jako otwarty konflikt militarny. Dodać można, że 37% Ukraińców opowiada się za przywróceniem posiadania broni jądrowej, której Kijów wyrzekł się w latach dziewięćdziesiątych w zamian za wielostronne (m.in. rosyjskiej) gwarancje nienaruszalności terytorialnej.

Należy też zwrócić, uwagę, że liczba zwolenników NATO nie była długo pozytywnie skorelowana z liczbą zwolenników członkostwa w UE. Obecnie można już mówić o takiej korelacji. Wedle ostatnich badań zwolennicy członkostwa w EU stanowią 55% a przeciwnicy 37%. Zwolennicy unii celnej z Rosją stanowią tylko 20%.

Rozkład jednak terytorialny poparcia dla NATO i UEnie jest na Ukrainie podobny. Dyspropocja między Wschodem a Zachodem kraju jest w przypadku poparcia dla NATO znacznie większa niż w przypadku poparcia dla UE. By posłużyć skrajnymi regionami w Galicji do NATO chce 88%, a Donbasie tylko 6%. Do UE chce w Galicji podobnie 88% a w Donbasie 13%.

Znaczące i bardzo szybkie zmiany ukraińskiej opinii publicznej w ostatnim okresie są w niemal oczywisty sposób reakcją na politykę Putina i tym również więc sensie widać jej kontraproduktywność. Zmiany w podobnym kierunku przebiegały już wcześniej teraz jednak uległa dużemu przyspieszeniu.

 

Reklamy


Kategorie:Ukraina, Unia Europejska;

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: