Ukraina bardziej europejska od zblazowanej Europy

Poroszenko wygrywa, co jest najlepszym rozwiązaniem dla Ukrainy. Sądząc po samej frekwencji wyborczej Ukraina jest bardziej europejska od Unii. Uczestnictwo w wyborach traktuje się zwykle jako akceptację danego społeczeństwa dla porządku demokratycznego i stopień zaangażowania w jego instytucje. Duża część obywateli Unii rozpaskudzona dobrobytem i ze swoim postmodernistycznym dystansem do życia politycznego głosować nie chce. W tą swoistą polityczną pustkę wchodzą ugrupowania eurosceptyczne i nacjonalistyczne oraz cała masa koniunkturalnych komediantów takich jak Korwin-Mikke czy w Niemczech „Alternatywa dla Niemiec”. Atmosferę politycznego nihilizmu, jaka zagraża Europie zarówno z prawa jak z lewa wspiera intensywnie Moskwa. Na postkomunistyczne czy też lewicowo nostalgiczne poparcie (jak jest w przypadku niemieckich „Die Linke”) zawsze może liczyć. Nowe jest to, że Putin potrafi dogadać się z taką Marie Le Pen, w sprawie „obrony” chrześcijaństwa w Europie i zapłodnić intelektualnie wiele skrajnie prawicowych ugrupowań. Kto nie wyczuwa niebezpieczeństwa jakie płynie dziś z Moskwy i w ogóle traci kontakt z rzeczywistością nie idzie na wybory lub głosuje na tych, którzy świadomie lub nieświadomie chcą rozmontować Europę.

Ukraińcy stoją twardo na ziemi i dlatego do wyborów idą masowo, mimo wielu zagrożeń i głosują na Unię z Europą, choć mogą to czynić tylko pośrednio.

PS Kłyczko z dużym prawdopodobienstwem wygrał wybory na mera Kijowa. Poroszenko i Kłyczko prowadzili wspólną konferencję prasową, co potwierdza ich bliską wspólpracę. Należy przypomnieć, że Kłyczko zredygnował z wyborów z wyborów prezydenckich popierając kandydaturę Poroszenki,

 

Reklamy


Kategorie:Ukraina, Unia Europejska;

Tagi: ,

1 reply

  1. Cóż tu pisać? Ukrainie szczerze gratuluję tego, co dziś osiągnęła. Co będzie dalej? Życzę powodzenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: