Ukraina bardziej europejska od zblazowanej Europy

Poroszenko wygrywa, co jest najlepszym rozwiązaniem dla Ukrainy. Sądząc po samej frekwencji wyborczej Ukraina jest bardziej europejska od Unii. Uczestnictwo w wyborach traktuje się zwykle jako akceptację danego społeczeństwa dla porządku demokratycznego i stopień zaangażowania w jego instytucje. Duża część obywateli Unii rozpaskudzona dobrobytem i ze swoim postmodernistycznym dystansem do życia politycznego głosować nie chce. W tą swoistą polityczną pustkę wchodzą ugrupowania eurosceptyczne i nacjonalistyczne oraz cała masa koniunkturalnych komediantów takich jak Korwin-Mikke czy w Niemczech „Alternatywa dla Niemiec”. Atmosferę politycznego nihilizmu, jaka zagraża Europie zarówno z prawa jak z lewa wspiera intensywnie Moskwa. Na postkomunistyczne czy też lewicowo nostalgiczne poparcie (jak jest w przypadku niemieckich „Die Linke”) zawsze może liczyć. Nowe jest to, że Putin potrafi dogadać się z taką Marie Le Pen, w sprawie „obrony” chrześcijaństwa w Europie i zapłodnić intelektualnie wiele skrajnie prawicowych ugrupowań. Kto nie wyczuwa niebezpieczeństwa jakie płynie dziś z Moskwy i w ogóle traci kontakt z rzeczywistością nie idzie na wybory lub głosuje na tych, którzy świadomie lub nieświadomie chcą rozmontować Europę.

Ukraińcy stoją twardo na ziemi i dlatego do wyborów idą masowo, mimo wielu zagrożeń i głosują na Unię z Europą, choć mogą to czynić tylko pośrednio.

PS Kłyczko z dużym prawdopodobienstwem wygrał wybory na mera Kijowa. Poroszenko i Kłyczko prowadzili wspólną konferencję prasową, co potwierdza ich bliską wspólpracę. Należy przypomnieć, że Kłyczko zredygnował z wyborów z wyborów prezydenckich popierając kandydaturę Poroszenki,

 

Reklamy

One thought on “Ukraina bardziej europejska od zblazowanej Europy

  1. Cóż tu pisać? Ukrainie szczerze gratuluję tego, co dziś osiągnęła. Co będzie dalej? Życzę powodzenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s