Zachód-Moskwa: Jak może wyglądać nowa zimna wojna?

Napięcie związane z agresywną polityką Moskwy wobec Kijowa trwa. Rozbieżność stanowisk jest zasadnicza, co pokazała wczorajsza rozmowa Kerry-Ławrow. Jedynym jej pozytywem było, że się odbyła. Zbliżenia stanowisk nie było.

Wiemy, że pełne uniezależnienie się Ukrainy od Moskwy i przejście na stronę Zachodu oznaczałoby zasadniczą zmianę konfiguracji geopolitycznej w Europie w po części w świecie. Jest też  drugi scenariusz – inwazji rosyjskiej na Ukrainę w pełnym wymiarze. Być może życie dostarczy jakiegoś bardziej złożonego scenariusza, a nadmiar spekulacji co do przyszłości jest próżny. Inwazja oznacza początek nowej zimnej wojny. Warto zastanowić się jak może on wyglądać.

Byłaby to zimna wojna, bowiem NATO nie stać na militarną interwencję na terenie Ukrainy. NATO będąc sojuszem obronnym nie jest do tego militarnie przygotowane i nie może narażać się na porażkę. Zrobi wiele aby potrzymać ukraiński opór nie zaangażuje się jednak bezpośrednio. Jaka może być więc wyobrażalna odpowiedz Zachodu?

Odpowiedzą tą może być stworzenie kordonu militarnego wokół Rosji. Dozbrojone mogą być kraje bałtyckie, zbroić zacznie się Szwecja. Dozbrojona zostanie Polska, Rumunia, Gruzja, Azerbejdżan. Turcja powróci do swej dawniej roli klamry zamykającej Rosję od południa. Należy zwrócić uwagę, że stosunku do pierwszej zimnej wojny, kordon militarny rozciągnięty będzie wokół Rosji znacznie ściślej.

I jak na to na zimnej wojnie bywa, będzie to gra na czas, gdzie zasadniczą rolę odgrywać będzie gospodarka. Putin rozpoczął obecną ofensywę, bowiem Rosja do szczytu możliwości swojej gospodarki. Dalej Amerykanie wydają się uwiązani na Pacyfiku rosnącą konkurencją z Chinami. Integracja europejska ze względu na kryzys gospodarczy i kilka jeszcze innych ważnych przyczyn napotyka na poważne trudności. Moment ofensywy będą mogli określić jako trafiony – bo jeśli nie teraz to kiedy? Zachód jest co prawda silniejszy – Putin przecież o tym wie – ale jest podzielony i działa jeszcze zaskoczenie. Kalkulacja wcale nie taka zła.

Co jednak może się zdarzyć? Nic tak nie jednoczy jak wspólny wróg. Integracja europejska miała się dobrze, gdy oponentem był Związek Sowiecki. Teraz jej stan może się poprawić właśnie dzięki Putinowi. Słowacja czy Węgry zdają się lekko wyłamywać, ale na dłuższą metę nie ma to znaczenia. W skali globalnej zbliżenie Ameryki i unijnej Europy jest już pierwszym efektem agresywności Putina.

Zimna wojna jest też wojna gospodarczą na wyczerpanie zasobów. Nie trzeba komentować po której są większe. Związek Sowiecki dysponował też ideologia, która choć w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wyraźnie starzała się to jednak wciąż była chwytliwa, co widać po ilości sierot jakie po niej zostały. Putin dysponuje tylko wielkoruskim szowinizmem.

Kto więc wygra drugą zimną wojnę? Opowiedz nasuwa się sama. Dlatego stratedzy w Moskwie być może jej nie rozpoczną.

A co będzie z Polską, jeśli jednak Moskwa na zimna wojnę się zdecyduje? Przypomnijmy los Republiki Federalnej Niemiec, tej sprzed zjednoczenia bońskiej. Żyło się w niej całkiem dobrze, mimo że granica zimnej wojny przebiegała niemal środkiem kraju, który w Bonn uznawano za własny. W polskim przypadku, będzie to tylko wschodnia granica. Być może polska polityka będzie musiała nabrać większej powagi i odpowiedzialności wobec zagrożeń ze Wschodu – tak z całą pewnością. Druga zimna wojna będzie wymaga więcej odpowiedzialności wspominało jako czasy beztroski.

Reklamy


Kategorie:Geopolityka;, polityka wschodnia

Tagi: , ,

1 reply

  1. Kazimierzu, Inaczej odczytuje ostatnie posunięcia dyplomatyczne i wypowiedzi stron. Otóż wydaje mi się że powoli strona amerykańska przyjmuje optykę rosyjską. Podobnie Berlin – a co za tym Unia. Zwróć uwagę na ostatni fragment deklaracji trójkąta weimarskiego oferuje się Rosji „rozmowy” na temat parametrów DCFTA Unii z państwami EaP. Czyli uznaje się (wstydliwie bo tekst jest niejasno sformułowany) prawo Rosji do formalnego wpływania na polityke UE wobec sąsiadów. Także zimnej wojny nie będzie -będzie Jałta (co do Ukrainy i pańśtw EaP) i Monachium (co do Krymu). Jak powiedział o europejskich politykach w niedzielę Ławrow z ironią солидные люди, сторонники демократии, поборники справедливости pomieszaną z pogardą мельчают.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: