UE-Rosja: Spotkanie Tusk-Merkel

Wizyta kanclerz Merkel w Warszawie, choć planowana dużo wcześniej, nie mogła wypaść w lepszym momencie. Polska i Niemcy są tymi dwoma  krajami , w ogromnej części kształtującymi dziś politykę Unii  wobec Rosji. Wizyta potwierdziła zbieżność stanowisk obu stron i w tym sensie przebiegła bez niespodzianek. Niemcy zdecydowane są też  wprowadzić drugi etap sankcji gospodarczych wobec Rosji. Wobec rozmiarów gospodarski niemieckiej oraz wymiany handlowej niemiecko-rosyjskiej działania niemieckie mogą być dla Moskwy jednym z najbardziej bolesnych.

Zbieżność poglądów w obliczu konfliktu z Rosją nie chroni przed różnicami zadań w innej wąznej sprawie, jaką jest polityka energetyczna. Polska krytykuje niemiecką stronę za zbyt silny nacisk na pakiet klimatyczny, którego pośrednio prowokuje  zwiększanie zakupów gazu w Rosji. Plany zastąpienia energetyki tradcyjnej energetyką ze źródeł odnawialnych nie postępują tak szybko, jakby pierwotnie planowano, a także nie dość szybko, by zacząć kupować z Rosji znacznie mniej gazu i ropy. Polsce zależy na utrzymaniu tradycyjnej energetyki. Wspólnym mianownikiem dla obu stron może okazać się pomysł, aby od Rosji gaz i ropę nie kupowały osobno poszczególne kraje Unii lecz by zakupy te były negocjowane z Moskwą przez Brukselę. W poważny sposób uszczupliłoby to możliwości Moskwy prowadzenie jej „polityki gazowej”.

Polska krytyka  niemieckiej polityki energetycznej odbiła się echem w niemeickich mediach. Dziennik „Sueddeutsche Zeitung” skrytykował Polaków i premiera Tuska między innymi za to, że kryzys w stosunkach z Rosją usiłuje wykorzystać do jednostronnego przeforsowania włąsnych planów. Mimo, że to krytyka trudno nie docenić faktu, jak bardzo wzrosła pozycja Warszawy, skoro niemieckie dziennikarz uważa, że z jej postawą trzebasię jednak liczyć. Zarazem „SD” chwali niemieckie plany. Inne spojrzenie ma jednak dziennik „Die Welt”. Nie odnosi się on do polskiej krytyki, ale wskazuje jak dalece Rosjanie przenikneli na wewnętrzny niemiecki rynek energetyczny i wyraża tym silne zaniepokojenie.

Reklamy


Kategorie:Stosunki polsko-niemieckie, Ukraina, Unia Europejska;

Tagi: , ,

1 reply

  1. Kazimierzu, wyciągam inne wnioski z konferencji prasowej – Merkel mówiła o sankcjach bardzo ostrożnie i nie powiedziała że zostaną wprowadzone tylko że rozważamy ich wprowadzenie. Ponadto mowa jest co najwyżej o tzw. drugim etapie sankcji – czyli nie o sankcjach gospodarczych ale o sankcjach „personalnych” tzn. ograniczenia na wjazd do EU i zamrożenie kont (a może i innych aktywów) grupy osób uznanej za odpowiedzialną za rosyjską inwazję Krymu – ale oczywiście nie będzie to obejmować głównych decydentów tylko wykonawców średniego szczebla.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: