Spór o Ukrainę – Zachód contra Rosja

Czy Putin przeliczył się prowokując konflikt z Zachodem o Ukrainę? Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba przede wszystkim trochę statystyki.  Otóż każda z gospodarek USA i UE jest mniej więcej 8 razy większa od gospodarki rosyjskiej – razem 16 razy. Gospodarka rosyjska polega na esporcie gazu i ropy, co w ramach całego eksportu daje Moskwie 500 mlrd dochodu, co stamowi 1/4 wszystkich dochodów. Rosyjskie zakupy za granicączyli import  to trochę ponad 300 mlrd.  To co kupuje Rosja jest jednak znacznie bardziej zróżnciowane od  tego, co Rosja sprzedaje. Jest to żywność i produktów zawansowanej technologii. Sprzedając mniej Rosja będzie miała znacząco niższy dochód (handluje bowiem przede wszystkim z Zachodem), może też mieć duże trudności w kupieniu tego, co naprawdę jest jej potrzebne. Trzeba oczywiście dodać, że sankcje wcale nie muszą być zastosowane w pełnym wymiarze aby były skuteczne.

Często powtarza się, że na sankcjach traca obie strony. To prawda. Ale ta sama strata po stronie Rosji (upraszczając całość rozumowania) jest 16 razy większa w proporcji do całości gospodarki w stosunku do straty Zachodu. Oczywiście po stronie zachodniej są i będą  grupy przedsiębiorców, którzy na sankcjach wobec Rosji tracą więcej od innych. Część z nich stanowić będzie lobby prorosyjskie. Z drugie jednak strony obecna sytuacja odstraszać będzie o inwestowania w Rosji. Jest też prawdopodobne, że zyska na tym Ukraina, kto bowiem chciał inwestować na Wschodzie, ten być może tam właśnie się odnajdzie.

Biorąc na swój garnuszek Krym (co możliwe, że nastąpi) Moskwa bierze na siebie poważne obciążenie finansowe. Krym nie jest bynajmniej regionem bogatym. Obiecując dwóm milionom mieszkańcu Krymu np zabiepieczenia emerytalne obciąża Kreml własne finanse w tej dziedzinie.

Często powtarza, że sankcje hamują Niemcy. Importują oni z Rosji za około 50 mlrd $, co stanowi ok.10% tego, co Rosja sprzedaja za granicę. Znacznie ważniejsze jednak jest to, czego Niemcy mogłyby Rosji nie sprzedawać. Niemcy są więc ważnym partnerem Moskwy, ale bynajmniej nie kluczowym. Zresztą niemieckie „ociąganie się” z ogłoszeniem sankcji bynajmniej nie jest wyrażane z jakims wyrazistym tonem. Paradoksalnie największym partnerem handlowym Rosji w EU jest „mała” Holandia.

Zbyt mało w tym wszystkim poświęca się uwagi Francji. Sprzedawanie Rosji w sytuacji obecnej tak zaawansowanej broni,  jaką są okręty Mistral istotnie zakrawa na skandal i to na Francję a nie Niemcy należałoby przede wszystkim wywierać naciski. Sprawa ta jednak nie wiele zmienia w ogólnym rachunku ekonomicznym.

Podsumowując więc i biorąc pod uwagę same gospodarcze statystyki Putin przeliczył i to gruba. Oczywiście gospodarka nie jest jedynym czynnikiem, który w obecnym konflikcie należy brać pod uwagę. Zdolność podejmowania decyzji, determinacja, polityka informacyjna i zabiegi propagandowe to są wszystko również istotne czynniki. Putin liczyć może na komplikacje polityczne jakie wynikają z sytuacji w Syrii, wycofywania się USA z Afganistanu czy też napięć amreykańsko-chińskich na Pacyfiku. Wielokrotnie również komentatorzy zachodni głosili jaki jest skuteczny i  2013 uważany był za rok Putina. Nawet niedopuszczenie do podpisania przez Kijów umowy stowarzyszeniowej w Wilnie uważano za sukces Moskwy. Jak się okazało był to sukces nader dwuznaczny, skoro wyzwolił on eurorewolucję majdanu. Z tym Putin wyraźnie się nie liczył. I być może dostał zawrotu głowy od sukcesów, które wmawiali mu nie tylko jego właśni propagandziści, ale i wielu usłużnych, naiwnych lub powierzchownych zachodnich komentatorów. Niezależnie od tego, czy gospodarka ma decydujące znaczenie dla rozstrzygnięć politycznych dla Putina nadchodzą ciężkie czasy. Nie należy się jednak z tego nadmiernie cieszyć zapowiada  to bowiem kłopoty dla całego niemal świata, choć scenariuszy rozwoju obecnej sytuacji jest wiele i nie wszystkie są wyłącznie pesymistyczne.

Reklamy


Kategorie:Geopolityka;, polityka wschodnia, Ukraina

Tagi: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: