Kijów-Moskwa i twarz Putina

Dzisiejsza konferencja prasowa prezydenta Putina wskazuje, że jednak powrócił on do rzeczywistości. Być może dał się przekonać słowom kanclerz Merkel, że tracenie przez niego kontaktu z rzeczywistości nie będzie mu dobrze służyło. Konferencja służyła przede wszystkim temu, aby Putin mógł zachować twarz, wycofując się. Kłamstwa o szkoleniu w Polsce i na Litwie wojowników z majdanu to tylko jeden z kremlowskich sposobów , aby podtrzymując tego typu brednie nie wycofać się ze wszystkiego.

Putin uznał, że kariera Janukowycza jest skończona. Najbardziej martwiło go, że zmiana władzy dokonała się na Ukrainie poza prawnie (troska o praworządność stoi jak w wiadomo w Moskwie wysoko). Uznał jednak, że może to zostać przez Ukraińców uregulowane. Martwiło go też, że na Ukrainie do władzy dojść mogą znów oligarchowie. W pewien sposób prezydent Rosji odwołuje się w ten sposób do pytań, jakie stawiają sobie również sami Ukraińcy, choć sens w ustach prezydenta Rosji i wśród ukraińskiej opinii publicznej jest odmienny. Putin oświadczył też, że w jego oczach jedynie parlament w Kijowie ma w jego oczach legalny charakter, a również że gotów jest podjąć rozmowy z rządem. Zastrzegł sobie prawo interwencji w przyszłości, nie mógł jednak chyba niczego innego powiedzieć, nie chcąc tracić twarzy całkowicie.

Oczywiście sprawa przynależności Krymu nie jest w ten sposób rozstrzygnięta. Wielu jednak komentatorów oddaje zbyt pospiesznie Krym w ręce Moskwy. Wydaje się, że Putin wycofując się, będzie z tego chciał wyciągnąć jak najwięcej korzyści. Więcej krymskiej autonomii wywnętrz państwa ukraińskiego i rola trojańskiego konia, to być może lepsze rozwiązanie dla Putina niż odrywanie Krymu z wszystkimi tego konsekwencjami.

Reklamy


Kategorie:Ukraina

Tagi: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: