Kijów – Ukraina w stanie mobilizacji

Rząd ukraiński ogłosił pełną mobilizację, Dzisiejszy wiec na majdanie pokazuje jak wielkim poparciem cieszy się ten rząd i że społeczeństwo ukraińskie nie ma w żadnym wypadku ugiąć pod groźbami Putina. Sposób w jaki przyjmowane jest przemówienie przywódy krymskich Tatarów  Kirelenki dowodzi, że Ukraińcy nie chcą też oddawać Krymu. Dowódca batalionu piechoty morskiej w Feodozji stwierdził, że w żadnym wypadku nie podda się.

Majdan wzywa Rosjan, by też wyszli na ulice. „Rossija wstawaj, Rossija wstawaj” skanduje tłum.

Wcześniej przemawiał Rosjanin. Mówił, że chętnie przyjmie obywatelstwo ukraińskie. W Zaporożu odbywa się wiec wspierający obecny rząd.

Ze zrozumiałych względów należy rozważać również najgorsze i najbardziej tragiczne scenariusze. Byłoby jednak błędem politycznej analityki brać pod uwagę jedynie to co najgorsze. Wydaje się bowiem, że być może bowiem Putin przeliczył z siłami. Być może uważał on, że pod naciskiem ze strony Moskwy nowa władza dozna dezintegracji i Moskwa skorzysta z powstającego chaosu. W szczególności, że ukraińska armia okaże się niezdolna do skoordynowanego działania. Okazało się coś wprost coś przeciwnego.

Cały dzień wskazuje na konsolidację nowej władzy. W wschodnich, a więc najbardziej wrażliwych regionach, mianowano nowych gubernatorów. Również społeczeństwo samego Krymu zdobywa się powoli na protest, choć najprawdopodobniej większość tamtejszego społeczeństwa popiera obecną interwencję.

Można odnieść wrażenie, że „uderzenie” rosyjskie utraciło dynamikę. Zarazem Ukraina zmuszona do mobilizacji nie tylko militarnej, aby sprostać rosyjskiej agresji, jest jeszcze bardziej proeuropejska i prozachodnia. Zwraca przy tym przekonanie Ukraińców, że tak silne poparcie Zachodu zawdzięcza Kijów w dużym stopniu Polsce.

Obrazy z Charkowa a także Sewastopola, gdzie doszło do prorosyjskich demonstracji miało się doczynienia w dużym stopniu z agresywnym motłochem. Rosjan jest w Ukrainie ok.8 mln. Ta mniejszość obowiązana jest do lojalności wobec państwa ukraińskiego. Szalenie trudno jest pytanie jak wielu ukraińskich Rosjan popiera obecną politykę Moskwy. W każdym razie w mediach ukraińskich obecne są głosy Rosjan w pełni popierających obecny rząd.

Reklamy


Kategorie:;

Tagi: , , ,

3 replies

  1. jeśli Putina powali do końca to powinniśmy udzielić Ukrainie poparcia także militarnie oczywiście nie w sposób otwarty.Wsparcie logistyczne, wywiadowcze,specjalsi do szkolenia i ochotnicy.
    Jeśli braci moskali nic nie nauczyły tragedie XX wieku to lepiej bić się z nimi pod Kijowem w dużej mierze rękoma Ukraińców niż pod Warszawą.Sam jakby co biorę z szafki kamizele hełm i maskę i jadę na Ukrainę bez względu na to co postanowi tępy warszawski beton i jego polityczni zwierzchnicy

  2. Jednak nie ulega wątpliwości, że wspierane przez Rosję organizacje prorosyjskie na Ukrainie, akcentowane i jawnie prezentowane przez nie prorosyjskie nastroje, podbudowane wsparciem militarnym Rosji na Krymie, mogą zdecydowanie pogłębić destabilizację państwa ukraińskiego w tym faktyczne oderwanie Krymu, a może nie tylko tej prowincji, z powołaniem się na tzw. „dyskryminacyjne działania władz Ukrainy” wobec ludności rosyjskiej.

  3. W Sewastopoliu i Kharkowie to są w dużym stopniu obywatele Rosji ktorzy protestują. Dziwi mnie, że nawet ci ktorzy popierają integrację z Rosją w dużym stopniu nie chcą podzialu Ukrainy. Tak samo dużo ludzi teraz zmieniają swoje myśli na ten temat.
    Chciaż wszystko jedno są dużo ludzi którzy podpierają Rosję…
    Tym nie mniej punkty mobilizacyjne są pelni ludzmi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: