Ukraina – interwencja Moskwy ropoczęta

Kijów. Interwencja rosyjska na Ukrainie już się rozpoczęła. Podjęto już próbę zdjęcia ukraińskich posterunków granicznych. Część ukraińskiej floty wyszła w morze. Ukraińscy politycy wzywają do pełnej mobilizacji. Trwają rosyjskie prowokacje nie tylko Krymie ale także w Doniecku, Charkowie i Mikołajewie. Są więc to potencjalne miejsce, gdzie wkroczyć mogą rosyjscy interwenci.

Nie wiadomo, gdzie interwencja ta może się zatrzymać. W dużym stopniu zależy to od reakcji NATO. Można rozważać kilka wariantów.

Zajęcie i próba utrzymania samego Krymu. 80% mieszkańców to Rosjanie. Są tam bazy rosyjskie. Czy jednak może to Putinowi wystarczyć wobec jego całkowitej porażki w polityce ukraińskiej? Czy też po to utrzymuje fikcję „legalności” prezydentury Janukowycza?

Wariant drugi. Moskwa zajmie cały wschód plus ukraińskie wybrzeże Morza Czarnego. Należy zauważyć, że jeden z największych zakładów zbrojeniowych znajduje się Mikołajowie.

Wariant totalny. Putin chce zając całą Ukrainę i przywrócić władzę Janukowycza.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, jak dalece rozważanie tych wszystkich scenariuszy to jedynie spekulacje.  Równie dobrze można rozważać wariant, przy którym obecna próba sił skończy się porażką Putina, co praktyce oznaczałoby jego kompromitację.

Tymczasem, gdy chodzi o samą Ukrainę, widoczna jest rosnąca determinacja, by się przed Rosją aktywnie bronić. Ogłoszono stan najwyższej gotowości w armii. Jutro rząd i rada najwyższa rozważyć ma ogłoszenie stanu wyjątkowego.

(zaraz będę pisał dalej)Kategorie:Interwecja Rosji na Ukrainie, Polityka zagraniczna i stosunki międzynarodowe;, Ukraina, Unia Europejska;

Tagi: , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: