Kijów – eurorewolucja zwyciężyła

Przez kilkanaście jeszcze godzin, może parę dni panować będzie pewnie nastrój niepewności, dziś jednak już można stwierdzić, że ukraińska rewolucja zwyciężyła. Przegrał nie tylko Janukowycz, którego mimo że jeszcze jest prezydentem, czeka trybunał w Hadze. Największej klęski o geopolitycznym znaczeniu doznał Putin. Moskiewski przywódca toczył skrytą walkę nie tylko z ukraińską opozycją ale i Zachodem. I doznał totalnej klęski. Prowadził tą walkę w imię rosyjskiego neoimperializmu i taka polityka poniosła pełną porażkę.

Obraz polityki międzynarodowej  jaki powoli będzie ujawniać się po zwycięstwie w Kijowie naznaczony będzie bardzo poważnymi zmianami geopolitycznymi. Z pewnością zmiany te są korzystne dla Polski i całego regionu Europy Środkowej, zarazem stwarzają wiele szalenie poważnych i nowych wyzwań.

Przy namyśle nad nimi trzeba będzie porzucić wiele dotychczasowych przyzwyczajeń i narosłych historycznie stereotypów. Dotyczy to między innymi przekonania o rzekomej „wszechmocy” Rosji. Jako głupstwa należy porzucić teorie a la Jadwiga Staniszkis o rzekomym rozpadzie bloku wschodniego i ZSRS jako wyrafinowanej grze KGB itd itd.

Dla Polski  i Polaków podstawowym zadaniem jest poznanie Ukrainy jako niezależnego kraju – poznanie i pełne historyczne pojednanie. Po temu trzeba się poświęcić ze wszystkich sił i z wielkim sercem.

Reklamy


Kategorie:stosunki polsko-ukraińskie, Ukraina

Tagi: ,

2 replies

  1. Cudownie ozdrowiała Julia Tymoszenko błyskawicznie ogłosiła, że chce wrócić do władzy. Niestety pozostaje sprawą otwartą, czy eurorewolucja będzie sukcesem Ukrainy czy kolejną farsą. Ciekawe, czy pani Tymoszenko wyciągnęła wnioski z tego, jak do spółki z Juszczenką przefurtaczyła zdobycze Pomarańczowej Rewolucji?

  2. obyś się nie pomylił

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: