Kijów – rozejm, ale czy ostateczny?

W nocy podpisano rozejm, który wstrzymał dalszy rozlewu krwi. Berkut wycofał  spod barykad na majdanie. Nacisk aparatu przemocy wyraźnie zelżał. Czy jednak oznacza to przełom wielkiego kryzysu? Krwawe wypadki pochłonęły ponad 100 zabitych. W nocy rada najwyższa uchwaliła konieczność zakończenia „akcji antyterrorystycznej”. Okazało się, że Janukowycz stracił większość w radzie. Wielu posłów partii regionów opuściło jej szeregi przechodząc na stronę opozycji. W szczególności dotyczy to posłów z frakcji parlamentarnej tej partii.

Być może istotnym czynnikiem nocnych zdarzeń było zablokowanie transportu jednostki wojsk desantowych, jakie skierowane zostały do Kijowa. Doprowadziła do tego niezwykle odważna postawa ludzi na trasie przejazdu. Na koniec w jednostce tej „przemyślano sprawę” – jak donosiły komunikaty – mimo zniesienia blokady jednostka cofnęła się.

Są to wszystko bardzo poważne wskaźniki możliwego głębokiego przełomu w trwającym ponad dwa miesiące kryzysie politycznym. Nie można jednak już teraz stwierdzić, że przełom ten jest ostateczny. Nieobliczalny Janukowycz wciąż trzyma w ręku wiele nitek władzy. Najprawdopodobniej Putin, który jest prawdziwym spirytus movens całego kryzysu nie uzna jeszcze, że doznał porażki.  Wydaje się jednak, że możliwości Janukowycza jak i Putina dokonywania dalszych prowokacji i prób destabilizowania sytuacji są coraz bardziej ograniczone, choć nie należy ich wykluczać.

Już teraz stwierdzić można, że Unii Europejska, mimo tylu na nią w kontekście ukraińskiego kryzysu narzekań, pokazała zdolność mobilizacji i skuteczność. Z obecnej perspektywy można spojrzeć na te narzekania, jako na naiwność ludzi, oczekujących natychmiastowych i cudownych środków.

Zakładając nawet, że istotnie dokonał się przełom, trzeba zdawać sobie sprawę, jak ogromne trudności stoją przed całym krajem i jej elitami politycznymi: sfromułowanie nowego tymczasowego rządu, przygotowanie wyborów, podjęcie tymczasowych środków wobec nadchodzącego kryzysu gospodarczego i przygotowanie bardziej długofalowych reform. Kraj i społeczeństwo tak wzburzone żywiołowymi i tragicznymi wypadkami potrzebuje też atmosfery uspokojenia, co nie tak łatwo będzie osiągnąć.

Reklamy


Kategorie:;

Tagi: , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: