Kijów – tragiczny dzień, wszystko jest możliwe

Okazuje się, że jakiekolwiek polityczne rozwiązania, mimo bladej nadziei z nocy nie są w tej chwili możliwe. Sytuacja jest tak zmienna, że trudno o komentarz zawierający jakąkolwiek prognozę. Walki uliczne w Kijowie trwają. Nie wydaje się, aby którakolwiek ze stron miała zdecydowaną przewagę. Jest coraz więcej ofiar, przede wszystkim dlatego, że po stronie Janukowycza działają snajperzy.

Usiłuje zebrać się Rada Najwyższa, w której po ustąpienia z frakcji partii regionów wielu posłów, większość jak się wydaje zyskują zwolennicy zmian konstytucji i stworzenia nowego rządu.  Nie którzy posłowie mówią już o konieczności odsunięcia prezydenta od władzy (nie wiadomo jednak jakie mogłyby być tego podstawy prawne). Czy rada zdoła obradować nie jest jednak jasne. W tej chwili (17:03) nadeszła wiadomość, że wyłączono urządzenia do głosowania.

Walki trwają także w reginiach. Zachodnia Ukraina znajduje się już praktycznie w rękach powstańców. Liczne są deklaracje występowania z partii regionów/

Nadal niepewna jest sytuacja wojska. Powtarzane są zarówno wiadomości o jego neutralnej pozycji wobec konfliktu władzy ze społeczeństwem, jak oddziałach wojska jakie mogłyby zostać przez Janukowycza użyte. Ministerstwo Obrony, będące jednoznacznie za użyciem armii znajduje się wyraźnie w konflikcie z dużą częścią kadry oficerskiej. Ta sytuacja stwarza ogromną niejasność czy MOUkr zdoła pozyskać jakieś oddziały czy też np wojsko stanie po stronie powstania. Nie sposób tego przewidywać. Wszystko jest możliwe.

Mnożą się też separatystyczne deklaracje na Krymie i na wschodniej Ukrainie. Krym chce się od Ukrainy odłączyć, ale przeciwni temu są krymscy Tatarzy.  W Moskwie brak jest oficjalnych wypowiedzi mówiących o możliwym podziale Ukrainy, ale wszelkie oficjalne informacje można jedynie nazwać świadomą dezinformacją. Przeciwnicy Janukowycza nazywani są w czambuł terrorystami, faszystami itd.

Trudno orzec w jakim stopniu anarchizacja kraju prowokowana jest przez rosyjskie prowokacje, zbrodniczą nieudolność Janunkowycza, czy też jest wynikiem jakiegoś bardziej dalekosiężnego  planu Moskwy.

Będę pisał dalej wieczorem.

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s