Kijów – ataku na Majdan nie będzie, Ukraina szuka zewnętrznych negocjatorów

Po dramatycznym dniu, pełnych ludzkich tragedii nastąpił w Kijowie zaskakujący i na szczęcie pozytywny jak na razie zwrot wydarzeń. Jeszcze późnym wieczorem mówiono o zbliżających się do Kijowa jednostkach wojska, co było traktowane jako zapowiedz ostatecznego szturmu na majdan. Zamiast tego koło godziny 23.00 podano do wiadomości, że szturm odwołano i władze zgłaszają wolę rozmów z opozycją. Rozmowy takie miałyby być prowadzone z pomocą międzynarodowych negocjatorów. Trudno w tej chwili spekulować kto taką rolę mógłby odegrać, choć wydaje się, że wybór na OSCE mógłby się okazać najbardziej odpowiedni.

Ten zasadniczy zwrot wyjaśnia się jak się wydaje, odmowa interwencji ze strony armii. Wskazuje na to zwolnienie prze Janukowycza ze stanowiska szefa sztabu generalnego sił zbrojnych gen. Wołodymyra Zamanę. Znalezienie kogoś na jego miejsce może być dla Janukowycza czym szalenie trudnym, tym bardziej że „bezbronny” prezydent nie ma wiele czasu. Już sam fakt odwołania ataku, bo buńczucznym ogłoszeniu akcji „antyterrorystycznej” na terenie całego kraju, wskazuje na słabnącą pozycję prezydenta i poważnie wzmacnia majdan, który zdołał się obronić.

Siły berkutu są zdecydowanie za słabe. W Równym berkut poddał się najzwyczajnie demonstramtom i prowadzony był na centralny plac, by tam „przepraszać”. Nie wykluczone więc, że następne dni przyniosą reakcję łańcuchową prowadzącą do rozpadu obozu władzy.

Oczywiste jest, że Janukowycz został przymuszony do zmiany swojego postępowania. Postawa armii wydaje się być kluczowa. Można jednak domyślać się również innych czynników. Nie bez pewnego mógł być też nacisk społeczności zachodniej społeczności międzynarodowej, choć nie wydaje się by mógł być on decydujący. Nie wykluczone, że ważniejsze były zakulisowe naciski na oligarchów, Najwięksi z nich Achmetov, Firtasz i Pińczuk wyraźnie zaczęli przechodzić na drugą stronę, nie wiadomo, czy coraz bardziej obawiając się Janukowycza i stojącego za nim Putina czy zagrożenia zindywidualizowanymi sankcjami.

Nawet jeśli obecny zwrot wydarzeń wydaje się tak pozytywny nie uwalnia on od niepokoju od dalszy rozwój wypadków. Janukowycz, choć pozbawiony w tej chwili środków działania, wielokrotnie okazał się partnerem całkowicie niewiarygodnym i działającym z zaskoczenia. Nie wiadomo też, jakie prowokacje przygotować może jeszcze Moskwa.

Reklamy


Kategorie:Ukraina, Unia Europejska;

Tagi: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: