Kijowie i Wschód Ukrainy – np. Mariupol

Juri Łucenko, jeden z czołowych działaczy opozycyjnych,  stwierdził, że również wschód Ukrainy może okazać się „piętą achillesową” rządu i można się spodziewać, że i tam dojść może do potężnych wieców w głównych miastach.

Wedle dość powszechnych wyobrażeń wschód Ukrainy jest prorosyjski, a w każdym razie zdominowany jest przez partię regionów. Coraz więcej jest jednak wątpliwości, ze jest tak w istocie. Jeśli natrafi się na wiadomość, że odbył wiec pod pomnikiem Lenina, to wydaje się, że stereotyp jest potwierdzony. Wypada jednak spojrzeć i usłyszeć, co na tym wiecu mówiono (co dzisiaj jest możliwe dzięki Internetowi i youtube). Taki wiec odbył w Mariampolu (choć obejrzałem wszystko na youtube zaznaczę, że w Mariupola kiedyś byłem) i przemawiał na nim i przemawiał na nim działacz o nazwisku Wasil Luberec. Najpierw oświadczył  nie związany z żadną z partii opozycyjnych, pożn9ej ze nie ma nic wspólnego z rządem. Następnie powołał się na majdan, który jak oświadczył jest synonimem społeczeństwa i powiedział, ze jemu chodzi o sprawiedliwość i demokrację. I musi się coś zmienić, a poza rytm ważna sprawą dla Ukrainy jest stworzenie samorządu terytorialnego. Takie przemówienie pod pomnikiem Lenina wygłosił w języku w zasadzie ukraińskim ale z silną domieszką rosyjską (podobno typowe dla miejscoego dialektu) (patrz  – http://www.youtube.com/watch?v=SU4hz7GnxXs).

I pociągnijmy dalej sprawę Mariupola, który na swojej stronie ineternetowej pwołuje się na to, że był kiedyś twierdzą kozacka.  Działacze z Mariupola uczestniczyli w spotkaniu w Charkowie, gdzie zebrało się około 200 „regionałów” i zgłosili tam propozycję federalizacji Ukrainy. Brzmi to nieco groźnie, bowiem w kontekście żądań autonomii krymskiej  brzmi to jak krok do podziału kraju. Wedle niektórych komentarzy taka też może była intencja inicjatorów spotkania z Charkowa. W Mariupolu wszystko to ma trochę inne znaczenie. Przemysłowe miasto i port nad morzem Azowskim wlaczy już od lat aby oddzielić się od dominującego i wysysającego środki finansowe Doniecka.

Ciekawe, że spotkanie w Charkowie wywołało największy sprzeciw nie wśród opozycji, obawiającej się podziału Ukrainy, ale w centrali partii regionów w Kijowie (należy przypomnieć, że Dnieck to centrala Janukowycza). Wedle niektórych  komentatorów spotkanie w Charkowie, zorganizowane poza plecami szefa partii, sygnalizuje rosnące trudności Janukowycza w jego własnych szeregach.

Przykład Mariupola wskazuje, że Ukraina jest znacznie bardziej skomplikowanym krajem niż wskazują na to wiele zbyt powierzchownych relacji z samego Kijowa. Wschód Ukrainy nie jest taki jak Zachód, to prawda, ale na Wschodzie jest wielki potencjał niezadowolenia i chęci zmian. Rewolucja jednak i tam jest obecna, choć ma wyraz często zupełnie inny niż na Zachodzie kraju.

Reklamy


Kategorie:stosunki polsko-ukraińskie, Ukraina

Tagi: , , ,

1 reply

  1. Dobrze, że jesteś na miejscu, bliżej życia. Realny świat odmiennych od schematów i powielanych stereotypów. My powinniśmy uczyć się od Ukraińców także dziś obywatelskości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: