Kijów – rosnące napięcie i dzień bez zmian

Dzisiejszy dzień podobnie jak i poprzednie nie przyniósł żadnego przełomu, ani do nie przybliżył. Sprawy zdają się raczej coraz bardziej komplikować i gmatwać. Do proponowanej przez opozycję zmiany konstytucji, odbierającej prezydentowi część uprawnień nie może dojść, bez wyraźnego przełomu w Radzie Najwyższej, ta natomiast zdaje się w chwili obecnej ciałem w wysokim stopniu nie zdolnym do takiej strategicznej decyzji. Przedstawiciele opozycji żądają ich, ale i druga strona zdobywa się na agresywne a często prowokujące wystąpienia. Tymczasem prezydent Janukowycz udał się na otwarcie igrzysk w Soczi, co powszechnie komentowane jest przez nienależne media ukraińskie jako konsultacje z Putinem.

Czynnikiem o rosnącym znaczeniu staje się stan ukraińskiej gospodarki. Znacząco spada cena hrywny w stosunku do dolara. Wzrasta też cena paliwa. Najpoważniejszym jednak problemem staje się faktyczna blokada granicy rosyjsko-ukraińskiej w skutek uciążliwych kontroli celnych. Putin zawiesił też pomoc finansową aż do czasu, jak stwierdzono,  powołania nowego rządu.  Mówi się też o wstrzymania dostaw gazu, do czego pretekstem było nie zapłacenie przez Ukrainy należnej raty.

Postępowanie Moskwy można interpretować w nader różny sposób. Najbardziej skrajne komentarze wciąż zapowiadają jakaś bardziej zdecydowaną interwencje. Z tego powodu nader niepokojąca wydaje się zamiary  parlamentu Krymu, by poszerzyć własną autonomię i zbliżyć się (przyłączyć) do Rosji. Wskazuje się, że z uwagi na otwieraną w Soczi olimpiadę Putin ma obecnie związane ręce, gdy tylko jednak się ona zakończy przystąpi do działania.
Stosowanie jednak już teraz de facto sankcji gospodarczych wobec Ukrainy interpretować można także inaczej, jako wyraz bezsilności Moskwy wobec tego, co dzieje się na Ukrainie. Gdy Moskwa odmawia pomocy gospodarczej (na którą ją nie bardzo zresztą długofalowo stać) coraz bardziej zdecydowana jest jej udzielić Unia Europejska i USA.

Zagadkowa jest też gruncie rzeczy postawa Janukowycza. Zastosowanie przez niego przemocy jest dotychczas ograniczone (choć należy brać pod uwagę tragedie ludzkie, jakie ono wywołało). Trudno ostatecznie rozstrzygnąć, czy jest to wynik jego decyzji czy też niezdolności (wciąż pojawiają się pogłoski, że przygotowania do większej akcji są w toku). Janukowycz zdobył się lub też został zmuszony do pewnych ustępstw, jakim było odwołanie rządu Azarowa i drakońskiego prawodawstwa skierowanego przeciw demonstrantom. Otwarte jest pytanie, w jakim stopniu jest on uzależniony od Putina, w jakim zaś stopniu prezydent Ukrainy prowadzi wciąż grę, przynajmniej we własnym mniemaniu, balansowania między Moskwą a Brukselą (c0 nazywano polityką wielowektorowości). Można również znaleźć powody dla których Janukowycz, nawet jeśli myśli wyłącznie w kategoriach utrzymania się przy władzy, mógłby obawiać się bycia całkowicie zdominowanym przez Moskwę. Nie jest też jasne, jakim stopniu uzależniony jest reszty ukraińskich oligarchów.

Zmęczenie konfliktem powoduje, że krytykowana bywa opozycja. Rozczarowanie budzi to, że jej działania nie przynoszą rezultatów. Pojawienie się takiej krytyki można zrozumieć, zarazem trudno wykazać, że opozycja popełniła jakieś rażące błędy. Majdan, mimo swego redykalizmu, nie ma dość siły by dokonać rozstrzygnięcia, nie wiadomo zresztą czym ono miałoby być. Zajęcie siedziby Janukowicza przy pl.Bankowym mogłoby się stać przede wszystkim aktem symbolicznym, ale nie realnym przejęciem władzy. Decyzja opozycji by dążyć do rozwiązań politycznych wydaje się być więc jedyną drogą, choć jeśli ma ona zakończyć się sukcesem, jest też niezwykle uciążliwa z uwagi na postawę Janukowycza.

Reklamy


Kategorie:Geopolityka;, polityka wschodnia, Ukraina

Tagi: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: