Kijów – czy w Najwyższej Radzie będzie rozstrzygnięcie?

Czy obrady Najwyższej Rady przyniosą dzisiaj (środa 29/01) oczekiwane rostrzygnięcia? Oczekiwano ich już wczoraj, ale mimo pewnego postępu (odwołanie drakońskiego prawodawstwa z 16 stycznia, ustąpienie Azarowa) nie można mówić o czymś więcej jak tylko o wciąż trwającym pacie. Postęp polega na tym, że konflikt przeniósł się z ulic do sali obrad. To dużo, ale i zarazem o wiele za mało, by mówić zbliżającym się rozwiązaniu.

Jest tak tym bardziej, że jak i poprzednio nadchodzące informacje wydają się wskazywać bardzo różne możliwe kierunki rozwoju sytuacja.

Zaczynając od złych wiadomości, polecenie skierowane przez szefa sztabu generalnego by spotkaniach oficerów domagać się wprowadzenia stanu wojennego musi w największym stopniu niepokoić. Następuje to po wcześniejszym stwierdzeniu ministra obrony, że armia pozostanie neutralna. To jednak szef sztabu generalnego ma więcej praktycznej władzy nad armią niż minister.  Ta sytuacja w armii może wskazywać na to, że to co się dzieje w Radzie Najwyższej to dla Janukowycza jedynie gra na czas, w istocie bowiem wciąż szuka on możliwości rozwiązania siłowego. Z drugiej strony jak zachowa się armia można tylko spekulować.

Odszedł Azarow a na jego miejsce jako zastępca tymczasowo rolę szefa rządu pełni Arbuzow. Usiłował on w pierwszej fazie konfliktu odgrywać rolę „liberała”. Czy nadal będzie starał się ją odgrywać i czy w ogóle może spełnić jakąś znaczącą rolę pozostaje sprawą otwartą. Kto będzie w tym nowym tymczasowym najprawdopodobniej rządzie jest też nie bez znaczenia. Ukraińskie analizy jednak, kto może w nim być odsłaniają istotną regułę: kto będzie w nim człowiekiem Achmetowa, kto Firtasza a kto będzie z „familii” (ludzie Janukowycza)

Najnowsza deklaracja przesiębiorców z Dniepropietrowska deklarująca pomoc dla ofiar wśród uczestników majdanu to jeszcze jeden dowód, że podział na zachód i wschód Ukrainy istnieje w mniejszym stopniu niż mówi często powtarzany stereotyp.

Najbardziej zaskakujące i trudne do interpretacji jest wczorajsze oświadczenie Putina, że pomoc finansowa, jaką Kijów dostał od Moskwy, przeznaczona jest dla każdego rządu na Ukrainie, jaki by on nie był. W sensie dosłownym możnaby to interpretować jako cofnięcie przez Moskwę bezwzględnego poparcia dla Janukowicza. To jednak wydaje się mało prawdopodobne i dlatego trudno dociec znaczenia wypowiedzi rosyjskiego przywódcy. Być może była to jedynie wypowiedz na użytek szczytu UE-Rosja  w Brukseli. Postawa Unii wobec Moskwy wyraźnie utwardza się więc Putin zdobywa się na drobne werbalne ustępstwa.

W dniu dzisiejszym pierwszym punktem dla opozycji będzie amnestia dla wszystkich aresztowanych. Janukowycz obiecał ją, ale dopiero po opuszczeniu przez deminstrujących zdobytych siedzib administracji rządowej. Jest to żądanie, którego opozycja  oczywisty sposób nie może spełnić. Opozycja stawia też warunek powrotu do konstytucji z 2004 roku wedle której uprawnienia prezydenta  znacznie mniejsze niż obecnie. Taka zmiana umożliwiała by tworzenie przez opozycję rządu.

Raz jeszcze: w tle tych negocjacji są wciąż usiłowania Janukowycza by rozstrzygnięcia powłasnej myśli osiągnąć siłą. Jeśli jednak próba z wojskiem nie uda się Janukowycz będzie już bezsilny i wydaje się, że będzie musiał jedynie ustępować.

Czy wtedy wtrącą się Rosjanie? Czy zechcą oderwać rosyjskie obwody dzieląc Ukrainę? Uważam to za mało prawdopodobne. Rosyjski scenariusz związany być może raczej z próbami dalszej anarchizacji kraju. Skoro samemu nie można w danej chwili zwyciężyć, to należy przeciągać i komplikować grę. I taki też może być rosyjski plan. Zarazem ostatnia wiadomość mówi o wypowiedzi szefa rosyjskiego sztabu Gierasimowa, ze Rosja jest gotowa bronić wszystkich Rosjan niezależnie od tego, gdzie oni są i wedle niepotwierdzonych danzch podwyższenie stanu gotowości niektórych rosyjskich jednostek.

Reklamy


Kategorie:polityka wschodnia, stosunki polsko-ukraińskie

Tagi: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: