Kijów – eurorewolucja w drodze do zwycięstwa

26/1/2014.  Niedziela. Ukraińska armia w otwarty sposób wykluczyła swoją interwencję w obecny konflikt polityczny. Mówa jest o tym w wypowiedzi  ministra obrony Pawlo Lebedewa dla ITAR/TASS. Ukraiński minister  stwierdza on, że ambicje opozycje udziału we władzy opozycji ukraińskie są prawomocne, podobnie ambicja Kłyczki zostania prezydentem. Droga do tego może prowadzić przez wybory. Jednocześnie Lebedew stwierdził, że za wewnętrzny porządek w kraju odpowiedzialne są wojska wewnętrzne.

Mnożą się tymczasem wątpliwości, czy Janukowycz zdolny jest ich w jakkolwiek sposób użyć. Słabną również siły policji „berkutu”. Wielu policjantów najzwyczajniej zwalnia się. Dotyczy to w szczególności berkutowców ze lwowskiego i wołyńskiego województwa służących w Kijowie. W Czerkasach demonstranci uwolnili kilkanaście aresztowanych osób z rąk berkutu.

Tymczasem protesty mają miejsce w Dniepropietrowsku i w Zaporożu. Oznacza to, że również wschodnia Ukraina przyłącza się do ruchu majdanu. Wydaje się, mogą być to przełomowe momenty. W tej chwili większość w większości obwodów (województwach, których jest 23) budynki administracji rządowej są albo zdobyte przez demonstrujących albo oblężone. W nocy z 25/26 majdańcy wyparli żołnierzy wojsk wewnętrznych z tzw. Domu Ukraińskiego. Jest to budynek centrum konferencyjnego położony ok.400 m. od Placu Niezależności (czyli majdanu). Obyło się bez walk. Demonstrujący najpierw Dom Ukraiński zablokowali, a po jakimś czasie żołnierze wycofali się z niego. Może to świadczyć m.in. o tym jak dalece zdemotywowane są wojska wewnętrzne i jak trudno byłoby ich Janukowiczowi użyć.

Niedzielny wiec narodowy (odbywa się on co niedzielę) został odwołany z uwagi na pogrzeb jednej z ofiar zajść, mimo że go wczoraj zapowiadano. Możliwe jest, że jest to nie tylko organizacyjne ale i polityczne posunięcie przywództwa Majdanu. Nastroje są tak radykalne, że być może trudno było dzisiaj powstrzymać zgromadzonych od zajęcia dalszych budynków rządów lub też samej siedziby Janukowycza. Decyzja o odwołaniu czy też właściwie przesunięcia dzisiejszego wiecu może mieć więc na celu osiągnięciu celów politycznych opozycji środkami właśnie politycznymi w parlamencie.

We wtorek odbyć się ma posiedzenie Rady Najwyższej, która wedle zapowiedzi Janukowycza ma odwołać nowe ustawodawstwo skierowane przeciw demonstrantom a także podjąć wiele innych postanowień zgodnych z ustaleniami rząd-opozycja. Może doprowadzić  to do przesilenia politycznego pod dyktando majdanu. Należy dodać, że z frakcji rządzącej partii regionów wystąpiło już kilku posłów.  Posiedzenie Rady Najwyższej zapowiada się nie tylko burzliwie, ale może ujawnić w niej nową większość. Grupa posłów partii regionów związanych z posłem Litwinem opowiedziała się za postulatami opozycji. Grupa posłów związanych z grupą „Centrum” opowiedziała się również za żądaniami majdanu, co odebrać może partii regionów większość radzie. Tak przynajmniej komentują to ukraińskie portale.

W dniu wczorajszym doszło też do spotkania oligarchów. Jeden z najbogatszych oligarchów, jakim jest Achmetov,  wypowiedział się przeciw jakiemukolwiek użyciu siły. W spotkaniu wziął udział Dmitro Firtasz. Wedle niepotwierdzonych danych w spotkaniu wziął też udział Ihor Kołomojski oraz bezpośrednio związany z majdanem Petro Poroszenko. Wiadomości te, choć niepewne i niepotwierdzone, mogą wskazywać, że oligarchowie skłaniają się już majdanowi i zaczynają traktować Janukowycza jako zagrożenie.

Zarazem ujawniono, że 28/01 władze Kijowa chciały objąć kontrolą wojskową transport miejski. Dokument świadczący o tym został ujawniony na facebook przez jednego z urzędników. Ujawniono też, że na posiedzenie Rady najwyższej przygotowano projekt ustawy pozwalającej na zamykanie kont przedsiębiorców udzielających poparcia majdanowi. Wiadomości te mogą wskazywać na to, że albo Janukowicz wciąż co innego mówi niż zamierza zrobić, albo że spanikowana administracja zdradza jego dotychczas skrywane plany.

Wciąż jednak nie można wykluczyć, że Janukowycz zdolny jest uruchomić jakies rezerwy i użyje siły. Oczywiście niektórzy komentatorzy widzą w Moskwie pomocnika takich działań. Nie bardzo jednak to można sobie wyobrazić zwłaszcza, że Putin ma przed sobą olimpiadę w Soczi.

Jeśli nie nastąpi atak Janukowycza i we wtorek nie nastąpi przesilenie polityczne wydaje się, że majdan dążyć będzie do przejęcia budynków rządowych. Wraz z tym co dzieje się poza Kijowem majdan poczuł swoją siłę i nastawiony jest ofensywnie. Eurorewolucja wydaje się być w drodze do zwycięstwa, trzeba jednak nadal być ostrożnym we wszelkich przewidywaniach, bowiem nie wiadomo jakie niespodziewane przeszkody mogą się jeszcze na tej drodze pojawić.

Reklamy


Kategorie:polityka wschodnia, stosunki polsko-ukraińskie, Unia Europejska;

Tagi: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: