Kijów – więcej niż pół Ukrainy w rękach opozycji – szansa na wielki przełom

26/01/2014.  Niedziela. Ukraińska armia w otwarty sposób wykluczyła swoją interwencję w obecny konflikt polityczny. Mówi o tym oświadczenie ministra obrony Pawlo Lebedewa. W swoim oświadczeniu stwierdza on, że ambicje udziału we władzy opozycji ukraińskie są prawomocne, podobnie ambicja Kłyczki zostania prezydentem. Droga do tego może prowadzić przez wybory. Jednocześnie Lebedew stwierdził, że przeciwny jest użyciu w obecnym konflikcie innych sił wewnętrznych.

Protesty mają miejsce w Doniecku oraz w Dniepropietrowsku i Zaporożu. Oznacza to, że również wschodnia Ukraina przyłącza się do ruchu majdanu. Wydaje się, mogą być to przełomowe momenty.

Niedzielny wiec narodowy (odbywa się on co niedzielę) został odwołany z uwagi na pogrzeb jednej z ofiar zajść, mimo że go wczoraj zapowiadano. Możliwe jest, że jest to nie tylko organizacyjne ale i polityczne posunięcie przywództwa Majdanu. Nastroje są tak radykalne, że być może trudno było dzisiaj powstrzymać zgromadzonych od zajęcia dalszych budynków rządów lub też samej siedziby Janukowycza. Tymczasem we wtorek odbyć się ma posiedzenie Rady Najwyższej (parlamentu), która wedle zapowiedzi Janukowycza ma odwołać nowe ustawodawstwo skierowane przeciw demonstrantom a także mogło do przesilenia politycznego pod dyktando majdanu. Należy dodać, że z frakcji rządzącej partii regionów wystąpiło już kilku posłów.  Decyzja o odwołaniu czy też właściwie przesunięcia dzisiejszego wiecu może mieć więc na celu osiągnięciu celów politycznych opozycji środkami właśnie politycznymi bez wykorzystywania

Zarazem ujawniono, że 28/01 władze Kijowa chciały objąć kontrolą wojskową transport miejski. Dokument świadczący o tym został ujawniony na facebook przez jednego z urzędników.

W Czerkasach demonstranci uwolnili kilkanascie aresztowanych osób z rąk berkutu.

W nocy z 25/26 majdańcy wyparli żołnierzy wojsk wewnętrznych z tzw. Domu Ukraińskiego. Jest to budynek centrum konferencyjnego położony ok.400 m. od Placu Niezależności (czyli majdanu). Obyło się bez walk. Demonstrujący najpierw Dom Ukraiński zablokowali, a po jakimś czasie żołnierze wycofali się z niego. Może to świadczyć m.in. o tym jak dalece zdemotywowane są wojska wewnętrzne i jak trudno byłoby ich Janukowiczowi użyć.

Wieczorne przemówienia czterech czołowych polityków opozycji  Kłyczki, Poroszenki, Tachniboka i Jacyniuka były zdecydowanie ofensywne i stawiały Janukowyczowi twarde warunki: amnestii dla aresztowanych, zniesienia drakońskiego prawodawstwa, powrotu do konstytucji z roku 2005, wcześniejszych wyborów prezydenckich. Jednocześnie wezwano do zajmowania dalszych miejsc publicznych i siedzib władz na całej Ukrainie.

Wczorajszy  dzień (25 stycznia) w Kijowie i na całej Ukrainie okazuje się nie mniej dramatyczny od poprzednich. Z jednej strony toczą się wciąż rozmowy opozycji z Janukowyczem. Obiecał on nawet amnestię dla uczestników protestu a szefowi opozycyjnej frakcji Baktiwszczyny w Jaceniukowi stanowisko premiera. Kłyczko miałby zostać vicepremierem. Opozycja chce jednak mówić o wcześniejszych wyborach, żąda natychmiastowego cofnięcia drakońskich ustaw sprzed kilku dni. Opozycja traktuje te propozycje Janukowycza jako grę na czas.

Równolegle obie strony przygotowują do prawdopodobnego starcia. Jest wiadomość o wozie bojowym na ul. Hruszewskiego oraz o gromadzeniu się nowych oddziałów policji, jak również pojawieniu się żołnierzy w mundurach wojsk wewnętrznych (choć doniesienia te nie są na razie zbyt dramatyczne, nie jest to bowiem koncentracja siły, która mogłaby zagrozić majdanowi).

Należy z kolei pamiętać, że jutrzejsza demonstracja na majdanie, może przeobrazić się w taka na budynki rządowe. Jutrzejszy dzień to pogrzeb jednej z ofiar, po czym nastąpi wielki wiec. Już dziś wieczorem tłum na majdanie rośnie. Wsłuchując się w przemówieniu na majdanie uderza soraz silniejszy ton „naród ukraiński nie będzie już żył na kolanach”, „banda precz”, „naród zwycięży”. Hasłem jest, by rewolucja zwyciężyła już w niedzielę. Majdan skanduje „oto siła, oto siła”.

Sześć siedzib władz wojewódzkich zostało zdobytych zostało wczoraj, a kilka zostało  zablokowanych. Ten sposób okazywania  nieposłuszeństwa obywatelskiego ogarnął więc sporą część kraju, a w dniu dzisiejszym rozszerzył się o zajęte siedziby władz wojewódzkich w Połtawie oraz Czernichowie. Należy zwrócić uwagę, że są to obwody Ukrainy wschodniej.

W dniu dzisiejszym doszło też do spotkania oligarchów. Jeden z najbogatszych oligarchów wypowiedział się przeciw jakiemukolwiek użyciu siły. W spotkaniu wziął udział Dmitro Firtasz. Wedle niepotwierdzonych danych w spotkaniu wziął też udział Ihor Kołomojski oraz bezpośrednio związany z majdanem Petro Poroszenko.

Reklamy


Kategorie:polityka wschodnia, stosunki polsko-ukraińskie, Unia Europejska;

Tagi: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: