Kijów – wszystko zmierza do konfrontacji

Po śmierci trzech osób – wyniku użycia przemocy przez Berkut i użyciu broni palnej – opozycja ogłosiła pełną mobilizację. „Wszyscy na Kijów” brzmi wezwanie opozycji. Konfrontacja ruchu majdanu z Janukowiczem wydaje się nieunikniona. Niestety rozlew krwi i dalsze ofiary wydają się w tej sytuacji bardzo prawdopodobne.

Janukowicz wydaje się mieć przy takiej konfrontacji przewagę, dysponując aparatem przemocy. Nie można jednak rozstrzygać o wyniku tego starcia. Ruch majdanu zdecydowany jest bronić się i jest wedle własnych możliwosci do tego przygotowany.

Możliwy jest też taki rozwój wypadków, że oddziały berkutu zostaną pokonane, a oddziały wojskowe odmówią wykonywania rozkazów. Już ich demonstracyjna bierność może przeważyć siły. Należy przypomnieć o postawie dowódcy wojsk ladowych Lewoczkinie, który wyraźnie sprzeciwił się interwencji wojska i został za to zdymisjonowany. Postawa Lewoczkina świadczy jednak o nastrojach w armii, choć z natury rzeczy bardzo trudno je ocenić. Siły policyjne mogą być niezdolne do pokonania wielkiej masy demonstrantów.

W przekonaniu wielu obserwatorów Ukraińcy będą się zaciekle bronić. Na masowe skoncentrowane użycie przemocy zdolne do rozbicia centralnego majdanu mogą odpowiedzieć elementami partyzantki miejskiej.

Z drugiej zaś strony Janukowicz jak się wydaje stosuje przemoc w sposób mało planowany. Za jego działaniami nie widać żadnego szerszego planu i logistyki, prócz dość prymitywnej skłonności do użycia przemocy. W tej szalenie trudnej i wielu już punktach tragicznej sytuacji stwarza to pewne szanse dla sił majdanu. Paradoskalnie wydaje się on lepiej zorganizowany a także dysponuje ludzmi o bardzo silnej motywacji. W wielu wypadkach są to czynniki rozstrzygające.

Oczywiście wszystko to jest spekulacjami, do których jednak zmusza nas sytuacja, w której rozwiązania polityczne są coraz mniej prawdopodobne.

Jest też pytanie co mozna w tej sytuacji zrobić w Polsce i innych krajach EU? Mam nadzieję na odpowiednią reakcję władz polskich. Każdy jednak z nas winien moim zdaniem komunikować się ze swoimi znajomymi w całej Europie. Internet umożliwia to. Krótkie listy po angielsku rozsyłane do znajomych dotyczące Ukrainy – jakże nie wiele, ale jednak mobilizacja opinii publicznej wiele może zdziałać. To coś więcej niż tylko wysłuchiwanie sprawozdań.

Reklamy


Kategorie:stosunki polsko-ukraińskie

Tagi: , , , ,

3 replies

  1. Zgadzam się Panie Kazimierzu, że konfrontacja trwa od początku, teraz jednak przybrała najbardziej drastyczny charakter. Niewątpliwie symptomatyczne jest milczenie Rosji, ale budzić może zaniepokojenie, raczej „niemrawa” reakcja dyplomacji unijnej, w tym brak reakcji niemieckiej. Mam nadzieję, że jest to w tym momencie potwierdzanie rzeczywistego przebiegu zdarzeń, a nie celowe zaniechanie i „oczekiwanie na rozwój wypadków”. W mojej ocenie mimo tragizmu zdarzeń dialog na Ukrainie jest nadal możliwy, ale opozycja musi mieć zdecydowane wsparcie sąsiadów Ukrainy (w tym nawet obecnej opozycji w Rosji). Pozdrawiam Jacek F.

  2. Z całym szacunkiem Panie Kazimierzu, ale konfrontacja już trwa, krew się leje, są trupy.

    Zasadnicze pytanie brzmi, czy o użyciu siły decydują władze ukraińskie czy do konfrontacji prze Moskwa, aby krwawo stłumić i spacyfikować Ukrainę na dłuższy czas.

    • Tak są ofiary. W pewnym sensie z konfrontacją mamy doczynienia od samego początku. Nie jest to jednak konfrontacja na pełną skalę i co najważniejsza nie jest to konfrontacja rozstrzygnięta. Niestety może być jeszcze znacznie gorzej i może być więcej ofiar. Nie jestem optymistą, tym niemniej wynik tej konfrontacji nie jest łatwy i ponadto liczy się też perspektywa trochę dłuższa. Proszę zwrócić uwagę ilu obserwatorów uważało wroku 1982 w stanie wojennym ruch Solidarności za złamany i co stało się w zaledwie 7 lat później. Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: