Kijów – początek ukraińskiego okrągłego stołu

Ukraińska opozycja spotkała z prezydentem Janukowyczem przy okrągłym stole. Przedstawiciele organizacji społecznych obecnych na majdanie udzieliły przedstawicielom trzech głównych opozycyjnych partii mandatu do prowadzenia takich rozmów. Opozycja przedstawiła swoje warunki wstępne. Prezydent Janukowycz wypowiedział się przeciw użyciu siły i przeciw wszelkim próbom prowokacji.

Zarazem wg doniesień w pobliże majdanu przybywa wojsko rozstawiając namioty oraz instalując kuchnie polowe. Może być to traktowane jako zagrożenie dla majdanu, zarazem jednak bliski kontakt wojska przez kilka dni (co sugerują namioty i kuchnie) może doprowadzić do demotywacji żołnierzy tak jak raz do tego doszło w przypadku części oddziałów policji (czy też wojsk wewnętrznych mających policyjną funkcję). Wojsko może też być ochroną przed ewentualną zewnętrzną prowokacją.

Ukraińska prasa powtarza też wiadomość, że część ukraińskich oligarchów czuje się zagrożonych przez Janukowycza i jego klan „familia” i skłania się rzekomo do poparcia majdanu. Z drugie strony oligarchowie mogą obawiać antykorupcyjnej kampanii, jaka może być związana z ewentualną nową władzą. Wsyzstko to jednak pozostaje w sferze daleko idących domysłów, żaden bowiem z głównych oligarchów nie opowiedział się w sposób otwarty, chyba że wczorajszy komentarz w ukraińskojęzycznym BBC dotyczący tego właśnie problemu uznać należy za inspirowany.

Janukowycz stwierdził też, że zaczęto przygotowywać „kartę drogową” w celu przygotowania Ukrainy do przezwyciężania negatywnych efektów podpisania umowy stowarzyszeniowej.

Tymczasem ukraińska prasa odnotowują polską rocznicę ogłoszenia stanu wojennego.

Rosyjski MSZ umieścił na swojej stronie wiadomość. że „wandale w Kijowie zniszczyli pomnik Lenina”. Komunikat ten pozbawiony jest dalej idącego komentarza. Premier Rosji Medwiediew powiedział, że dla przezwyciężenia obecnego kryzysu Ukraina potrzebuje tektonicznego wstrząsu. Dodał on, że nie powinien on być powiązany z wyłącznie negatywna oceną okresu sowieckiego.

PS. Jak już wiemy pierwsza runda ukraińskiego okrągłego stołu zakończyła się niepowodzeniem i w ogóle nie czy będzie następna. Co się zdarzyło można rozumieć również jako szukanie przez Janukowycza pretekstu do siłowej interwencji. Nie wykluczone jednak, że obecny pat będzie się przedłużał, a również że siłowa interwencja okazać się może nieskuteczna.

 

 

Reklamy


Kategorie:polityka wschodnia, stosunki polsko-ukraińskie, Unia Europejska;

Tagi: , , ,

1 reply

  1. Niestety w sprawie ukraińskiej dopada mnie apatia i już zastanawiam się, czy rację nie mają rozmaici cynicy w poniższym stylu:

    http://blog.wirtualnemedia.pl/ewaryst-fedorowicz/post/kto-okradnie-ukraine

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: