Kijów – sprzeczne a zarazem niepokojące wiadamości

Z Kijowa dochodzą sprzeczne ale po części bardzo niepokojące wiadomości. Prezydent Janukowicz zapowiedział gotowość do wszczęcia rozmów z opozycją przy okrągłym stole. Zarazem jednak  policja dokonała ataku na siedzibę opozycyjnej partii baktiwszczyna konflikując m.in wedle niektórych doniesień wszystkie komputery. Specjalne oddziały policji „berkut”obsadzają tez kluczowe punkty miasta i demontują barykady majdanie, W ciągu dnia zamknięto stacje metro w centrum miasta m.in te którymi dojeżdza się  do majdani, pod pozorem wiadomości o podłożonych bombach.  Później jednak z powrotem je otwarto.

Wydarzenie te można różnie interpretować. Wszystko to może prowadzić do stanu wyjątkowego. Kto jednak do tego dąży, skoro Janukowicz zapowiada rozmowy z opozycją?  W jakim stopniu obecne wydarzenia w Kijowie manipulowane są przez Moskwę? Czy paradoksalnie nie jest tak, że Janukowicz najbardziej w chwili obecnej nie boi się opozycji lecz prowokacji zorganizowanej przez Putina? Bardzo trudno zorientować się w sytuacji.

Należy oczywiście brać pod uwagę obecne i wcześniejsze pomruki w Moskwy. Ideolodzy  rosyjskiego szowinizmu i niektórzy  doradcy Putina od dłuższego już czasu głoszą  „konieczność” podziału Ukrainy i oderwania od niej ziem z większością rosyjską (Donbas, Krym itd).  Czy jednak Putin mógłby się na coś takiego zdecydoować, grzebiąc na dłuższy czas swoje stosunki z Zachodem? I jakie koszty wywołałoby to dla samej Rosji? Nie wiadomo czy analizując jakie scenariusze wydarzeń jest  się w świecie fantastyki czy też realpolityki.

Nie wydaje się przy tym, że sytuacja zmierza już  w tej chwili do jakiś decydujących rozstrzygnięć.  Skądinąd UE zapowiedziała gotowość rozmów z Janukiewiczem i udzielenia mu nadzywczajnej pomocy (jasne, że chodzi o pieniądze) w obecnej sytuacji.

Reklamy


Kategorie:polityka wschodnia, stosunki polsko-ukraińskie

Tagi: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: