Wielka demonstracja w Kijowie, Lwów udziela poparcia

Marsz , z ogromną flagę Ukrainy , przeszedł przez Plac Besarabii i ruszył główną ulicą Kijowa Khreschatyk. Wedle ostatniej oceny w demonstracji bierze udział około 300 tys. osób. Demonstrujących jednak wciąż przybywa i dowodzi ich metro, które działa wg zwykłego weekendowego rozkładu. Przechodząc obok pomnika Lenina , protestujący skandowali: “Hańba ” do policjantów , którzy otaczyli pomnik.
Wielu protestujących etykiety na ubrania “Nie przyszedłem tutaj za pieniądze .” Nawiązuje do tego, że wielu uczestników uprzednich prorządowych demonstracji byli opłacani. Na czele pochodu idzie Witalij Kłyczko.
Uczestnicy demonstracji , który dotarli do Placu Niepodległości , usunęli ochronne metalowe ogrodzenie, które chronić miały stojącą tam świąteczną choinkę. Policjanci stojący za tym ogrodzeniem uciekli. O godz.13.30 demontranci  wdarli się do budynku merostwa.

Tymczasem we Lwowie odbyła się sesja rady miejskiej  z udziałem licznych przestawicieli i autorytetów lwowskiej społeczności (m.in. rektorów uczelni). Wystąpił komendant lwowskiej policji, składając oświadczenie, że policja nie wystąpi w żaden sposób przeciw zebranym na lwowskim euromajdanie demonstrantom. Policja na chronić demonstrujących przed ewentualnymi prowokacjami. Przedstawiciele Lwowa wyjeżdzają do Kijowa, aby dołączyć się tamtejszej demonstracji zaraz po zakończeniu sesji.

Wcześniej przywódcy opozycji wezwali do strajku generalnego.

W Kijowie są już wiceprzewodniczący Europarlamentu Jacek Protasiewicz (PO), Jerzy Buzek (PO) oraz Jarosław Kaczyński (PiS).

Pytanie, jakie stawia sobie dzisiaj wielu demonstrujących a także komentatorów dotyczy tego jak zachowają się organy porządkowe z jednej strony, z drugiej zaś czy demonstranci zająć mogą i okupować część budynków rządowych. Należy przypomnieć, że uprzednio rezygnację złożył komendant kijowskiej policji, zaś Janukowicz potępił brutalne jej zachowanie. Również minister spraw wewnętrznych Ukrainy przepraszał społeczeńśtwo za brutalną akcję policji, która jak stwierdził wcale nie nie była potrzeba. Trudno komentować to inaczej jak swojego rodzaju manipulację, z drugiej jednak strony może to być to sygnałem słabości władzy.

Istotne jest, że jeżeli wcześniej demonstrowała głównie młodzież, teraz dołącza się średnie i starsze pokolenie.

Na zachodniej Ukrainie oficerowie milicji deklarują, że nie zwrócą się przeciw demonstrującym. Wedle świadków w demonstracjach we Lwowie brali udział umundurowani żołnierze. Demonstracje prounijne mają również miejsce w Sewastopolu, mieście i regionie zdecydowanie zdominowanej przez ludność rosyjskojęzyczną w dużej części Rosjan powiązanych z bazami wojskowymi. Prowincja rosyjska wyraźnie ruszyła się, choć w wielu miejscach liczebność protestujących nie wielka. Np. w Łucku, nowością jest prostest, miasteczko namiotowe to zaledwie ok dwudziestu namiotów.

Inny jednak obserwator wydarzeń pisze, że  “naprawdę zaczyna wyglądać groźnie i może doprowadzić do  rozlewu krwi za nasza granicą, walk wewnętrznych i rozpadu Ukrainy. Na Bukowinie- Czerniowce mówią o utworzeniu EUROPEJSKIEJ BUKOWINY UKRAIŃSKIEJ. Lwów zaczyna twardo mówić o rozłamie i secesji, nawet policja mówi o postępującym rozłamie i że nie będzie we Lwowie interweniowała wobec studentów na polecenie Kijowa. To samo w Łucku. Bardzo aktywizują się Kozacy, tj. silne organizacje paramilitarne.”.

Widoczne jest więc, że sytuacja jest nader złożona i najbliższe dni zapowiadają poważne napięcia. Zarazem trzeba być bardzo ostrożnym w komentowaniu sytuacji, bowiem w oczywisty sposób bezpośredni świadkowie pod wpływem emocji mają tendencję do przesady lub myślenia życzeniowego. Istotną sprawą jest czy między zachodnią a środkową a wschodnią Ukrainą dojdzie do dyspoporcji, gdy chodzi o siłę protestów czy też choć nierównomiernie ogarną one całą kraj. W tej oczywiście cała uwaga skierowana jest na Kijów.

Reklamy


Kategorie:stosunki polsko-ukraińskie, Unia Europejska;

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: