Milionowa demonstracja w Kijowie

Dzisiejsza demonstracja w Kijowie przybrała ogromne rozmiary. Z rozmaitych źródeł znajduje potwierdzenie, że demonstrujących było ponad milion. Demonstracji opanowali gmach merostwa. Plac wolności jest w rękach demonstrantów i przywódcy opozycji wezwali do dalszych działań od jutra od 8.00 rano. Jednocześnie są wiadomości, że do Kijowa zbliżają się autobusy w wojskami wewnętrznymi. W ciągu dnia doszło do wielu aktów użycia przemocy. W trakcie starć pod pomnikiem Lenina obrażeń doznało 8 policjantów. Nikt nie został zatrzymany w związku z tym zajściem. W innych starciach obrażeń doznało dwóch posłów partii „Swoboda”. Z innych pogłosek, potwierdzonych przez przebywającego na Ukrainie Aleksandra Kwaśniewskiego, możliwe jest wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. Politycy unijni wzywają obie strony konfliktu do zachowania konstytucyjnych norm i powstrzymania się od użycia siły, trudno jednak powiedzieć do której ze stron owe wezwania są w pierwszej mierze skierowane. Przewodniczący komitetu do spraw bezpieczeństwa Rady Najwyższej (parlamentu) oświadczył, że ma być rozpatrzona sprawa uprzedniego użycia wobec demonstrantów bez żadnego uzasadnienia. Polityk ten stwierdził, że demonstracje należało traktować jako poparcie dla władzy, bowiem przez dwa lata  zapowiadała ona podpisanie umowy stowarzyszeniowej i ponad 50% obywateli to popierało. Choć mówi się o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego, przynajmniej na zachodniej Ukrainie władze nie mogą być pewne, że poprze to sam aparat władzy. Nawet w rozmowach z oficerami bezpieczeństwa daje się słyszeć głosy, że nie wiedzą oni po której stanąć stronie. Zarazem na placu Michajłowskim w Kijowie formują się oddziały samoobrony. Gromadzą one w tej chwili około 1200 osób. Popularna piosenkarka Rusłana w wystąpieniu już po północy tamtejszego czasu oświadczyła „Ukraina już nie ma prezydenta”. Z apelem poparcia dla demonstracji zwracają się też kolejni artyści i pisarze m.in. poeta i pisarz (tłumaczony na polski) Sierhij Żadan.

Trudno ocenić sytuację w partii regionów (rządzącej) w całości. W każdym razie niektórzy jej posłowie zaczynają wypowiadać się krytycznie pod adresem Janukowicza. Posłanka Inna Bohosłowska oświadczyła, że poprzednie użycie przemocy wobec demonstrantów było wynikiem prowokacji zorganizowanej przez administrację kancelarii prezydenta a za wieloma podobnymi działaniami widzi rosyjskie FSB.

Trudno w tej chwili o jakąkolwiek jednoznaczną ocenę sytuacji. Wydaje się jednak, że zmierza ona do zasadniczej konfrontacji. Jeśli jutro siła demonstracji utrzyma się i podjety zostanie generalny strajk pozycja Janukowicza może być w poważny sposób zagrożona, bowiem nie wiadomo w jakim stopniu siłowe organy władzy staną po jego stronie. Nie wiadome jest też jakie działania podjąć może Moskwa.

 

Reklamy


Kategorie:polityka wschodnia, stosunki polsko-ukraińskie, Unia Europejska;

Tagi: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: