Majdan oczyszczony, Kliczko pokazał twarz

Dzisiejsze wiadomości z Kijowa muszą napawać smutkiem. Demonstrantów z placu wolności w Kijowie (euromajdanu) usunęła policja. Niestety należało się tego spodziewać. Celem demonstrantów było zmuszenie Janukowicza do podpisania w Wilnie umowy stowarzyszeniowej. To się nie udało. Rozejście się jednak demonstrujących oznaczałoby rezygnację. Janukowicz „rozwiązał” kwestię brutalną interwencją policji.

Twarzą jednak tłumu z euromajdanu (przynajmniej medialnie) stał się Kliczko. Jest to fakt nie bez politycznego znaczenia. Jest on przywódcą drugiej obok baktiwszczyny największej partii opozycyjnej. Mimo, że cieszy się on popularnością (którą zawdzięczał dotychczas w dużej mierze swojej karierze sportowej) miał mało okazji aby pokazać się jako polityk. Teraz właśnie tak się stało i to w momencie ważnym, gdy odwaga i zdecydowanie się sprawdza. Kliczko jest głównym konkurentem dla Janukowicza w wyborach 2015. To ważne, że zaczyna wyrastać na przywódcę całej opozycji. Nie jest on tak uwikłany w przeszłe sprawy jak Timoszenko.

I jeszcze raz powtarzam. Nie traktujmy szczyty w Wilnie jako porażki. Mołdowa i Gruzja podpisały umowę stowarzyszeniową. Ukraina nie podpisała ale sprawa jest otwarta, a dzięki postawie społeczeństwa ukraińśkiego cały świat (zwłaszcza Zachód) dowiedział się o Ukrainie więcej niż kiedykolwiek przed tym, a przede wszystkim zaczęto rozumieć znaczenie geostrategiczne tego państwa. To jest najistoniejsze. Zwycięstwo Putina w sprawie Ukrainy było pyrrusowe, a podpis Gruzji i Mołdowy pod umową stowarzyszeniową oznacza jego porażkę.

Reklamy


Kategorie:Geopolityka;, polityka wschodnia, stosunki polsko-ukraińskie, Unia Europejska;

1 reply

  1. Najważniejsze jest, że sprawa ukraińska „rozlała się” daleko na Zachód. Ukraina ciągle jest tematem numer jeden w UE, w kontekście Sczytu Wileńskiego. Wersja Łukaszenki nie jest możliwa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: