Zmarł Tadeusz Mazowiecki mąż stanu

Zmarł Tadeusz Mazowiecki. Był mężem stanu. Wraz z jego odejściem odeszła też cała epoka. Pierwsze komentarze mówią o nim jako o doradcy Lecha Wałęsy. W istocie był wielkim architektem polskiej rewolucji 80-89, choć lojalnie współpracował z przewodniczącym „Solidarności”. Starając się zrozumieć myślenie polityczne Tadeusza Mazowieckiego trzeba niezbędnie brać pod uwagę jego działalność w latach 60-tych i 70-tych w ruchu „Znak”, był to bowiem polityk działający na długi dystans. Przyczynił się w poważny sposób do światowego przełomu jakim był upadek komunizmu. Zmarł wielki Polak.
Miałem zaszczyt i honor być jego współpracownikiem i asystentem w latach 1974-1980. Dzięki temu nauczyłem się, co to znaczy działać z nadzieją, bez niecierpliwości i uparcie. Umiał znakomicie odcztywać znaki czasu i dzięki temu otwierające się możliwości polityczne.
Polityka była jego powołaniem życiowym i zobowiązaniem moralnym. Był głęboko wierzącym chrześcijaninem oddanym Kościołowi Katolickiemu. Motywacja religijna była dla niego równie ważna jak obywatelska.

W bardzo krótkim czasie, w którym był premierem połozył solidne fundamenty pod gmach niepodległej Rzeczypospolitej. Widział Polskę jako istotny czynnik polityki europejskiej. Wraz z Krzysztofem Skubiszewskim stworzył podwaliny polskiej polityki zagranicznej, która wprowadziła Polskę do NATO i Unii Europejskiej.

Wciąż brak jest monografii historycznej poświęconej Tadeuszowi Mazowieckiemu. Jego piękny życiorys wymaga koniecznie opracowania, a jeszcze bardziej potrzebny jest namysł nad jego myślą polityczną. Był wielkim człowiekiem i będzie w Polsce swoimi czynami na długo obecny.

(wieczorem zamieszcze tutaj obszerniejsze wspomnienie poświęcone Tadeuszowi Mazowieckiemu)

Reklamy


Kategorie:;, Historia i Pamięć;

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: