O Białorusi w Kownie

W Kownie Litwini zorganizowali jak co roku dużą konferencję poświęconą Białorusi. Niezwykle ciekawa to rzecz, bowiem ukazuje ona bogactwo tego, co u naszego wschodniego sąsiada się dzieje. Nie mówi się zbyt dużo Łukaszence, lecz można spotkać się poważnie i ciekawie myślącymi Białorusinami.
Współczesna Białoruś spostrzegana bywa najczęściej jako polityczny kłopot a także źródło politycznej niepewności. Nie wiadomo przecież, w którą strony zwrócić się może jej obecny władca Łukaszenko i czy Białoruś nie dostanie się znowu Moskwie. Procesy rusyfikacji Białorusi w szerokim zakresie trwają nadal.
Czas jednak spojrzeć na Białoruś w inny sposób. Posiada ona niezwykle ciekawą i inspirującą kulturę. Nie wielka elita kulturalna tego kraju (nie tylko zresztą białoruskojęzyczna ale i rosyjskojęzyczna) jest twórcą intelektualnych idei, jakie dalece wykraczają poza sam tylko horyzont białoruski. Twórcy ci, choć niedostatecznie dostrzegani, zabierają głos w najistotniejszych kwestiach europejskiej tożsamości. Sposób, w jaki się wypowiadają jest całkowicie oryginalny. Nie ma w tym naśladownictwa zachodnich mód i w żadnym wypadku tego, co piszą nie można zaliczyć do tzw „dyskursów” postkolonialnych. Istotne jest też, że ci nieliczni, ale jakże inspirujący białoruscy intelektualiści, nie usiłują dopisywać Białorusi ani do Europy Zachodniej ani do Europy Środkowej (co jest powszechnym zabiegiem na Ukrainie). Dzięki białoruskiej elicie intelektualnej zaprzeczeniu ulega wyobrażenie, że Europa Wschodnia sprowadza się w zasadzie do samej tylko Rosji. Jest to ważne zarówno dla swiadomości kulturowej całego kontynentu jak i Rosji. Ta białoruska swiadomość wschodnioeuropejskości winna być również przedmiotem refleksji i posiada nie małe znaczenie.

Advertisements

One thought on “O Białorusi w Kownie

  1. To nie Litwini zorganizowali tylko białoruskie środowiska, korzystając z gościnności Uniwersytetu Witolda Wielkiego i wsparcia różnych instytucji (niemieckich, litewskich, polskich)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s