Do czego Turcja nam potrzebna? Świetna dyskusja w PAUCI.

Turcja awansuje do rangi potęgi regionalnej. W roku 2050 będzie miała 100 mln ludności, nie wiele mniej niż w tym czasie Rosja. Równie imponujący jest wzrost gospodarczy ok.10%. Sięga po wpływy w świecie arabskim. Czy dostrzegamy te zmiany czy też „jesteśmy małym prowincjonalnym krajem n. Wisłą”?

Turcja chce do Unii, ale tego członkostwa odmawia jej duża cześć unijnych stolic, a przede wszystkim Francja i Niemcy. Czy nie jest to historyczny błąd starego kontynentu? Na to pytanie starano się odpowiedzieć podczas niezwykle ciekawego, do którego wprowadzenie mieli  Adam Balcer i Piotr Krawczyk.

Turcja energicznie zareagowała na „arabską wiosnę”. Erdogan był w Libii i był tam entuzjastycznie witany. Należy dodać, że Turcy to sunnici, podobnie Egipcjanie, Libiczyjczycy itd. Daje to Turkom przewagę nad Iranem, którzy są szyitami, w staraniach, o wpływy na Bliskim Wschodzie i południu Morza Sródziemnego. Wpływy tureckie, z uwagi na pokrewieństwa etniczne, rozciągają się daleko w głąb centralnej Azji. Turcja ma ambicje zrekonstruowania szlaku jedwabnego. Jej wymiana handlowa z Chinami rośnie.

Turcja ma jednak swoje słabości. Do nich należy przede wszystkim brak surowców energetycznych. 60% gazu pochodzi z Rosji. W tej sytuacji Turcja stara się być krajem tranzytowym i opiera się rosyjskim planom Soutstream. Ropa i gaz z Turmenistanu i Iranu miałaby popłynąć do Unii przez Turcję.  Nie wiadomo jednak czy plany te powiodą się.

Turcja pozostaje też w trudnych relacjach z Iranem. Jest to kraj niestabilny z rosnącymi trudnościami gospodarczymi. Zagrożeniem jest też uzyskanie przez Iran broni jądrowej.

Największym jednak zagrożeniem dla Turcji mogą być wygórowane ambicje Ankary. Turcja dąży do wzmocnienia swoich wpływów, zarazem jednak wchodzi w konflikt z Izraelem i USA. Jest konkurentem Francji w obszarze Środziemnomorza (tak w każdym razie traktowana jest przez Paryż), o o problemach z Iranem już wspomniano. Ma trudne kontakty z Rosją. Turcji, mimo koniunktury jaką przeżywa grozi też izolacja w przypadku nierozważnie prowadzonej polityki.

Czy Unia winna przyjąć Turcję w poczet swych członków? Zdania były podzielone. Większość jednak wskazała na poważne groźby jakie mogły się z tym wiązać dla Unii. Ankara mogłaby szukać innych sojuszy. Blok Ankara-Moskwa-Teheran, choć mało prawdopodobny, stanowiłby ogromne zagrożenie. Ankara nie przyjmowana do Unii może też powoli dystansować się wobec NATO. Z całą pewnością destabilizowało by to sojusz i dawało nowe duże możliwości Moskwie. Tu w grę wchodzą już polskie interesy związane z bezpieczeństwem. Polskie oficjalne stanowisko, jak również większości  dyskutującego grona, było zdecydowanie za członkostwem Turcji w Unii.

W dyskusji padały też uwagi o bierności polskiej polityki zagranicznej. Warszawa zdaje się nie wykorzystywać okazji jaką jest prezydencja do zabrania poważniej głosu w sprawach „arabskiej wiosny”. W tym kontekście padły słowa „Jesteśmy małym prowincjonalnym kraikiem nad Wisłą”. Czy taka ocena jest sprawiedliwa wymagałoby oczywiście osobnej dyskusji.

Spotkanie organizował Janek Piekło i Krzyś Bobińśki, który wprowadzał brytyjską  dyscyplinę nierozgadywania się i ograniczenia dyskusji do 110 min. I trzeba koniecznie podkreślić najwyższe kompetencje obu wprowadzających do dyskusji Adama Balcera i Piotra Krawczyka, dwóch młodych i wybijających się politologów i ekspertów.

Reklamy


Kategorie:Polityka zagraniczna i stosunki międzynarodowe;, Unia Europejska;

Tagi: , , , , , , , ,

1 reply

  1. Artykul latwy do zrozumienia przez czytelnika,wyjasnia podstawowe zaleznosci pomiedzy panstwami naszego euro azjatyckiego regionu.Turcja niby blisko a informaci o niej malo.dziekuje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: